ÇORBA TARİFLERİ

Nohutlu Ispanak Çorbası Tarifi

Nohut ve ıspanağın nefis birleşimiyle doyurucu bir çorba tarifi

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 20 kişi bu tarifi tamamladı
Nohutlu Ispanak Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Ispanak A, B, C, E grubu vitaminlerini içeriğinde oldukça fazla barındırır, Tüm bunların yanı sıra fosfor, iyot ve magnezyum mineralleri de içerir. En önemli özelliği ise demir yönünden oldukça zengin bir sebze olmasıdır. 

Ispanak Hakkında Az Bilinenler

*Ispanak, Çin'e 7. yüzyılda tanıtıldı. Muhtemelen Avrupa'ya 12. yüzyılda ve ABD'ye 1806'da getirildi.
*Dünyanın en büyük ıspanak üreticisi Çin’dir. Dünya çapında tüketilen ıspanağın yaklaşık 19 milyon tonu yani % 95'ini Çin üretir.
*ABD  Dünyanın en büyük ikinci ıspanak üreticisidir.
*Ispanak içeriğinde bulunan yüksek oksalik asit içeriği nedeniyle düzenli ıspanak tüketen bazı insanlarda böbrek taşı oluşabilir.
*26 Mart Ulusal Ispanak Günüdür.
*Ispanaktan alınan yeşil pigmentler orta çağda resimlerde kullanılmıştır.
*Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız askerleri, ıspanak suyuyla karıştırılan şarapları aşırı kanamadan kurtulmak için tüketmişler.
*Kaliforniya, ABD'de yetişen taze ıspanağın %74'ünü üretiyor.
*Sadece bir fincan çiğ ıspanak, meyve ve sebzelerin 1 porsiyonunun 5'te 1'i bile değildir.
*2005 yılının Mart ayında, Bon Appetit dergisinin yıllık anketi, katılımcıların % 56'sının en sevdiği sebzenin ıspanak olduğunu kaleme almıştır.
*Popeye bir güç kaynağı olarak ıspanak kullanan bir çizgi film karakteri (bizde Temel Reis). Bu karikatür sayesinde, ABD'de 1930'larda ıspanak tüketimi ve popülasyonu % 30 oranında artmıştır.
*Yıllık bitki grubuna aittir, yani yaşam döngüsünü bir yıl içinde tamamlar.
*1949 yılında Life dergisinde Birds Eye, dondurulmuş ıspanak tanıtımı yapan ilk şirket oldu. *2005 yılında, ticari ıspanağın ulusal verimi yaklaşık 350.000 tondur.

Nohutlu Bamya tarifimiz çok beğenilmişti şimdi sırada enfes bir çorbamız var. Nohutlu Ispanak Çorbası tarifimiz hem şaşırtıp hem lezzet vaat ediyor. Şimdiden ellerinize sağlık...

Nohutlu Ispanak Çorbası Malzemeleri

Nohutlu Ispanak Çorbası Yapılışı

Nohutlu Ispanak Çorbası Nasıl Yapılır?

1 tane yemeklik doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağla kavuruyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı un koyup biraz daha kavuruyoruz. 1 yemek kaşığı salça ekleyip onu da biraz çeviriyoruz. Tencerenin yarısına kadar su koyup el çırpıcısıyla karıştırıyoruz. Kaynayınca 1 su bardağı haşlanmış nohut ekleyip ara ara kaşıkla karıştırıyoruz. 5 dakika sonra üzerine 10 yaprak yıkanmış ve ince doğranmış ıspanakları atıyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı pulbiber, yarım çay kaşığı karabiber koyup nohut ve ıspanaklar pişene kadar kısık ateşte kaynatıyoruz. Eğer çorbanız koyu olursa biraz su ilave edebilirsiniz.