SALATA TARİFLERİ

Nohutlu Kış Salatası Tarifi

Nohutlu, narlı, pancarlı ve cevizli, işte tam bir kış salatası... Soğuk kış günlerinde hem görüntüsüyle hem lezzetiyle içinizi ısıtacak doyurucu bir lezzet!

  • ios-clock-outline 20 dk
  • 6 kişi bu tarifi tamamladı
Nohutlu Kış Salatası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Anavatanı Türkiye’nin Güney Doğu bölgesi olarak bilinmektedir. Tarihi kaynaklara göre bu bölgede 7000-7500 yıl önce nohut yetiştiriliyordu. Bugün artık ekvator kuşağından kuzeyde Rusya ile güneyde Avustralya’ya kadar uzanan bölgelerde, deniz seviyesinden 5000-5500 m’ ye kadar olan yüksekliklerde üretilebilmektedir. Meyveleri bol nişastalı-azotlu maddelerce zengin, taneleri bitkisel protein, demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller deposu Nohut. Diğer botanik isimleri ise, Cicer arietinum, Chickpea, Pois chiche olarak bilinir.

Dünya üzerinde nohut tarımı, tanelerin iriliği, şekli ve rengine göre 2 ana grup altında toplanır. Bunlar, “Desi” tipi ve “Kabuli” tipi nohutlardır. Desi, Hintçe yerel anlamına gelmektedir. Bu nohut türü genellikle kısa boylu olup, saplarında ve çiçeklerinde genellikle antosiyanin oluşur. Çiçeklerinin rengi zaman zaman beyaz, pembe, mor veya mavi olabilir.
Taneleri küçüktür ve onlarda çiçekleri gibi renk çeşitliliği göstermektedir. Taneler sarı, kahverengi, siyah veya yeşilimsi renkte olabilir. Dünya üretiminin neredeyse % 80’i bu tip nohutlardır. Yarı kurak tropik iklimlere uyum sağlamış Hindistan, Etiyopya, Avustralya, Afganistan ve İran gibi ülkelerde çok sık olarak üretimi yapılmaktadır. Kabuli tipi yani İspanyol tipi nohutlar ise daha uzun boylu olur yaklaşık 1 metre civarı. Çiçeklerinin rengi beyazdır. Antosiyanin oluşmaz. Taneleri çok iri, tane renkleri ise beyaz veya açık-krem rengi olur. Ilıman iklimlere uyum sağlamışlardır, soğuğa dayanıklı değillerdir.

Bildiğimiz, sevdiğimiz sağlık deposu Nohut Salatası tarifimizi, kış mevsimindeyken sofralarımıza Nohutlu Kış Salatası tarifi olarak misafir ediyoruz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Nohutlu Kış Salatası Malzemeleri

Nohutlu Kış Salatası Yapılışı

Nohutlu Kış Salatası Nasıl Yapılır?

Salata kasesinin içerisine 3 su bardağı haşlanmış nohut, yarım su bardağı ayıklanmış nar koyuyoruz. Üzerine göbek (küçük) marulun yarısını ince ince doğruyoruz. Dilediğiniz kadar pancar turşusunu küçük küçük doğruyoruz. 1 tane kapya biberi minik jülyen şeklinde ekleyip üzerine yarım limon suyu ve 4 yemek kaşığı zeytinyağı döküyoruz. 2 çay kaşığı tuz serperek tüm malzemeyi harmanlıyoruz ve üzerine 1 küçük çay bardağı dövülmüş ceviz atıyoruz ve servis yapıyoruz. Afiyet olsun…