DENİZ MAHSÜLLERİ

Palamut Yahnisi Tarifi

Bol kırmızı biberli ve bol domatesli, buram buram sağlık kokan, soğan ve sarımsağı ile misler gibi bir tarif; Palamut Yahnisi...

  • 2 kişilik
  • ios-clock-outline 1 saat
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Palamut Yahnisi

Tarife Başlamadan Önce

Palamut (Sarda sarda), genellikle sıcak ve ılık denizlerde, hem açıkta hem de kıyı bölgelerinde yaşayan kemikli bir balık türüdür. Oldukça büyük ve keskin dişlerle kaplı olan ağzı, torpil biçimindeki bedeninin ucundadır. Sırtlarının genellikle mavimsi rengi, yanlara doğru gidildikçe karında gümüşi beyaza dönüşür. En büyük palamut boyu 70 santimden büyük "zindan delen" adı verilen palamuttur. Sırtlarından başlarına kadar siyaha yakın koyu renkte birçok şerit bulunur. Büyük sürüler oluşturarak mevsimlik uzun göçlere girişir. 

Eylül ve Ekim aylarında Türkiye'de bazen doya doya bazen de az bulunduğu için özleyerek tükettiğimiz palamut balığının bir çok farklı pişirme yöntemi mevcut. En başta klasikleşmiş palamut ızgara bir diğer deyişle palamut tava, palamut buğulama, palamut güveç, fırın palamut, kağıtta palamut ve tarifimiz olan palamut yahnisi... 

Palamut Yahnisi Malzemeleri

Pişirme önerisi

Sulu bir yahni isterseniz 1 çay bardağı su kullanabilirsiniz. Biz bu tarifimizde alttaki malzememizi tabağımızın yanına koyduk. Siz dilerseniz sulu şekilde de sunumu yapabilirsiniz.

Palamut Yahnisi Yapılışı

Palamut Yahnisi Nasıl Yapılır?

Bir tavada 3 yemek kaşığı sıvı yağ ile 1 tane jülyen doğranmış soğanla (dilerseniz klasik yanhi gibi arpacık soğanla da yapabilirsiniz) 1 tane jülyen doğranmış kapya biberi çok az kavururken üzerine 1 diş küçük doğranmış sarımsak ilave ederek iyice kavuruyoruz. Kavurduktan sonra 2 tane kabuklarını soyduğumuz domatesleri küp küp doğrayarak tavaya ekliyoruz. Domatesleri de biraz çevirdikten sonra üzerine yarım çay bardağı su ekliyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı pul biber ve yarım çay kaşığı karabiber ilave ederek domateslerin kokusu çıkana kadar pişiriyoruz. Pişirdiğimiz iç malzemeyi cam fırın kabına yayıyoruz. Ayrı bir yerde palamutları yıkayıp süzdürdükten sonra üzerlerine tuz serpiyoruz ve sıvı yağ gezdirip iyice yediriyoruz. Hazırladığımız palamutları cam fırın kabındaki iç malzemenin üzerine yerleştiriyoruz. Yerleştirdiğimiz palamutların üzerlerine 1 yemek kaşığı limon suyunu paylaştırarak döküyoruz. Üzerlerine 1 çay kaşığı kekik serpiyoruz ve 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.