SEBZE YEMEKLERİ

Patatesli Mantar Yemeği Tarifi

Çok lezzetli ve bol bereketli bir sebze yemeği pişirmek istiyorsanız patatesli mantar yemeğini deneyebilirsiniz.

  • 2 kişilik
  • ios-clock-outline 30 dk
  • 20 kişi bu tarifi tamamladı
Patatesli Mantar Yemeği

Tarife Başlamadan Önce

Mantarlar, fotosentez yapamadıkları için bitki sayılmıyorlar. Hayvanlar ve bitkiler alemi arasında kalıp fungus diye bilinen kendi alemlerini oluşturmuşlardır. Yani ne hayvan ne bitki. Bilimsel olarak 1.000.000 mantar çeşidini tanımlamak günümüzde mümkün. Bu mantarların 850.000 çeşidi 2 mm’den küçük, geriye kalan 150.000 çeşidi ise 2 mm’den büyüktür. Büyük bölümü tropik bölgelerde yaşasa da ülkemizde 10.000 çeşidi mevcuttur. Yani mantar ve çeşitleri konusunda zengin bir ülkeyiz.  Ülkemiz mantar cenneti dedik fakat bunun sadece 40 civarı yenilebilir mantar türü. Bu 40 türden 25’i ihraç ediliyor, marketlerde satılan ise 3 bilemediniz 5 çeşit oluyor.

Ticarete konu edilen mantar çeşitlerinden çayır, çörek, domalan, imparator, istiridye, kanlıca, kayın, kuzu göbeği, kuzu, öküz ve sütsüz isimli olanların ticari getirisi yüksektir. Saydığımız bu türler doğadan toplanmakta ya da tarımı yapılmaktadır. Doğadan kontrolsüz toplamak neslini tüketebilmek açısından oldukça tehlikeli. Bugün ülkemiz mantar konusunda Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olma yolunda.

Mantarı saklamak için en sağlıklı yöntemlerden biri taze mantarı dehidre ederek suyundan arındırıp, kullanacağımız zaman sıcak suda bekletip yemeklere katmaktır. Diğeri ise derin dondurucuda saklama yöntemidir. Bu işlemi sağlıklı bir şekilde yapmak için mantarı iyice temizlemek gerekmektedir.

Mantar Sote severler burada mı? Bugün o çok sevdiğimiz mantardan yine muhteşem bir yemek hazırlıyoruz. Dikkat! Patatesli Mantar Yemeği tarifimiz aşırı derece de lezzet içerir. Şimdiden ellerinize sağlık.

Patatesli Mantar Yemeği Malzemeleri

Pişirme önerisi

Kişi sayısına göre malzemeyi çoğaltabilirsiniz.

Patatesli Mantar Yemeği Yapılışı

Patatesli Mantar Yemeği Nasıl Yapılır?

1 paket kültür mantarını yıkayıp uzun uzun doğruyoruz. Bir tencerede 1 çay bardağı sıvı yağ ile mantarları, jülyen doğranmış 1 tane kırmızı biberi, 1 tane küçük doğranmış sarımsak, 1 tane küçük doğranmış sivri biberi kavuruyoruz. 1 tane küp doğranmış patates ilave edip biraz çeviriyoruz. 1 yemek kaşığı salça koyup biraz daha çeviriyoruz. Üzerine çıkmayacak şekilde su koyuyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber atıyoruz.Kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.