Patatesli Pastırmalı Tuzlu Kek

Patatesli Pastırmalı Tuzlu Kek Tarifi

Pastırma sevenler buraya! Patates ve pastırmayla hazırlayabileceğiniz leziz mi leziz tuzlu bir kek tarifine hazır mısınız? Bu lezzet kesin damaklarınızda kalacak!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Pastırmanın Anadolu topraklarına tam olarak getirildiği tarih bilinmese de, Selçuklular zamanında bu bölgeye giriş yaptığı yönünde tahminler bulunmaktadır. Balkanlar ve Rumeli bölgelerine de Anadolu’dan geçmiştir. Pastırma adı, yapılışı esnasında ki bastırma işleminden gelmektedir. Halk arasında bastırma günümüze gelene kadar evrilip pastırma olmuştur. 

Böyle lezzetli etin yapılışı da zaman almaktadır haliyle. Etin pastırma olabilmesi için yaklaşık olarak 1 aylık bir süre gerekir. Öncelikle sığırın sırt bölgesinden alınan, yağsız ve sinirsiz et parçaları birden fazla parçaya bölünür. Hava sıcaklığına bağlı olarak 4-8 saat kadar dinlendirilir. Bu pastırma yapımının ilk aşamasıdır.  Daha sonra bu et parçaları aşırı tuzlanır ve tuzlandıktan sonra kuruma yani bekleme süresi başlar. Bu süreç yine hava sıcaklıklarına bağlıdır. Ortalama 3-10 gün arası bekleme süresi olur. Daha evvel hazırlanan tahtalar arasında etler iyice dövülür. Ardından çemen tohumu, tuz ve kırmızı biber karışımından oluşan bulamaç iyice dövülmüş ve ezilmiş etin üzerine güzelce sürülür. Etin üzerine sürülen bu bulamaca, “çemen” diyoruz. Bu çemen sayesinde et uzun süre kokmaz, bozulması önlenmiş olur ve ete güzel bir kokulu esans verilmiş olur. Genellikle yaz aylarının sonunda ve sonbahar aylarının ortalarında pastırma yapımına başlanmaktadır. Son olarak tüm işlemleri biten bu et parçaları rüzgarlı yerlerde kurutularak yenmeye hazır hale getirilir.

Pastırma öyle önemli bir besindir ki Evliya Çelebi seyahatnamesinde ondan şu sözlerle bahsetmektedir; “lahm-ı kadit namı ile şöhret bulan kimyonlu sığır pastırması ve miskli et sucuğu hiçbir yerde yoktur. İstanbul’a hediye olarak gider.”

Patatesli Tuzlu Kek tarifimize bizde sizin gibi bayılıyoruz. Ancak bugün bir değişiklik yapalım dedik ve sonucunu epey beğendik. Patatesli Pastırmalı Tuzlu Kek tarifimizi yedikten sonra sizde bizim gibi düşüneceksiniz. Şimdiden ellerinize sağlık…


Patatesli Pastırmalı Tuzlu Kek Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 tane yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tane kabartma tozu
  • Aldığı kadar un
  • 1 tane patates
  • 6 dilim çemensiz pastırma

Patatesli Pastırmalı Tuzlu Kek Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 su bardağı yoğurt, 1 su bardağı sıvı yağ ve 2 tane yumurtayı çırpıyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz serpip, 1 tane kabartma tozu ve aldığı kadar un (kek kıvamında olacak şekilde) ilave ederek tekrar çırpıyoruz. Üzerine 1 tane küp doğranmış patates ve 6 dilim doğranmış çemensiz pastırma koyarak kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Yuvarlak ve orta boy bir fırın tepsisine hazırladığımız harcı döküyoruz ve 190 derecelik fırında 25-30 dakika pişiriyoruz. Dilimleyerek servis ediyoruz. Afiyet olsun...

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir