BÖREK TARİFLERİ

Patatesli Rulo Börek Tarifi

Yapılışı oldukça kolay, ağızda dağılan yumuşacık bir rulo börek tarifi. Biz iç harcını patatesli yaptık ancak siz istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz elbette...

  • 8 kişilik
  • ios-clock-outline 50 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Patatesli Rulo Börek

Tarife Başlamadan Önce

Az bilinenleri ile Patates;

*Patates uzayda yetiştirilen ilk besin maddesidir. NASA ve Wisconsin Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, 1995 yılında uzay mekiği Columbia’da patates yetiştirilmiştir.

*1974 senesinde İngiliz tarımcı Eric Jenkins, sadece bir fidanda 167 kilo patates hasat etmiştir.

*1897-1898 yıllarında Alaska'da patates, en az madencilerin çıkardığı altın kadar değerliymiş. Çünkü o dönem patatesten başka, hemen hemen hiçbir yiyecek besin maddesi yokmuş.

*1920 yılında Amerika patates soyma makinesini icat etti. O günden sonra da patates fast-food kraliçesi oldu. 

*Patatesin %25’i karı maddelerden, %75’i ise sudan oluşmaktadır.

*1550 senesinde Gonzalo Jimenez de Quesada tarafından Avrupa'ya tanıtılan patates, 1585 senesinde Sir Walter Raleigh sayesinde daha da yaygınlaştırılmıştır.

*Patatesleri uzun süre karanlıkta tutmak onları zehirli hale getirir.

*Antik medeniyet İnkalar için zamanın temel ölçüm birimi patatesin pişme süresiydi.

*Patates, Birleşik Devletlerde sütten sonra en çok tüketilen ikinci besindir.

*Patatesi mutfakta kullanmaya başlayan ilk Avrupa ulusu İspanya'dır.

*2008 senesinde Birleşmiş Milletler, bu yılın patates yılı olduğunu ve bu bitkinin Afrika ve 
Asya'daki aç ülkeleri beslemek için kullanılabileceğini açıklamıştır. 

*Amerika’da yılda kişi başına düşen patates tüketim miktarı 138 kilodur. Bu rakamın yarısı taze yarısı endüstriyel patates olarak tüketilmektedir. (cips, kurutulmuş patates ve konserve patates olarak)

*Hemen hemen 100 çeşit yenilebilir patates türü mevcuttur.,

*Bir adet pişmiş patates, önerilen günlük B6 vitamini dozunun %21'ini içerir. Ve yine bu bir adet pişmiş patates %40 C vitamini, %20 potasyum ve %12 lif içermektedir.

*Günde 1 Milyardan fazla insan en az bir patates tüketiyor.

*Patates; buğday, pirinç ve mısırdan sonra dünyanın en çok üretilen 4. lifli maddesidir.

*Bir insan sadece patates ve sütten oluşan bir beslenme düzeniyle hayatta kalabilir. (Neden süt demeyin. Çünkü patates A ve D vitaminlerini yüksek oranda içermemektedir. Bu nedenle süt bulunmalıdır.)

*Bir orta boy patates sadece 110 kaloridir.

*İrlanda'da bir yılda kişi başına düşen patates yeme miktarı yaklaşık olarak 120 kilodur. Bu sayı İtalya’da ise sadece 30 kilodur.

Patatesli Rulo Poğaça, Patatesli Açma Kol Böreği tariflerimiz anneannelerimizden miras adeta. Bu mirasa bugün bir tarif daha ekledik, sizlere Patatesli Rulo Börek tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Patatesli Rulo Börek Malzemeleri

Pişirme önerisi

Siz dilediğiniz kadar iç malzemesini ve yufkayı çoğaltarak yapabilirsiniz...

Patatesli Rulo Börek Yapılışı

Patatesli Rulo Börek Nasıl Yapılır?

2 tane patatesi haşlayıp soyuyoruz. Yarım çay kaşığı karabiber, yarım çay kaşığı kimyon ve yarım tatlı kaşığı tuz ekleyip ezerek karıştırıyoruz.

Bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine ezdiğimiz patatesleri ilave ediyoruz. 1 tatlı kaşığı domates salçası ekleyip karıştırarak kavuruyoruz ve ocaktan alıyoruz.

Bir kaseye yarım çay bardağı sıvı yağ koyuyoruz.

Tezgaha serdiğimiz 1 yufkanın her yerini sıvı yağla yağlıyoruz. Üzerine 2. yufkayı seriyoruz ve onu da yağlıyoruz. Yufkaları 8 üçgen parçaya kesiyoruz. Patatesli malzemeden ucuna koyup sigara böreği gibi incecik sarıyoruz. Bunu 2 yufka için tekrar yapıyoruz. (Toplamda 4 yufka kullanıyoruz.) Yağlı kağıtlı fırın tepsisine dizip üzerlerine 1 tane yumurta sarısı sürüyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun...