SALATA TARİFLERİ

Patlıcanlı Karışık Salata Tarifi

Sadece 15 dakikada yapabileceğiniz; meze tadında, bol yeşillikli ve mis gibi köz patlıcan kokulu patlıcanlı karışık salata. Sofranıza lezzet ve farklılık katın!

  • ios-clock-outline 15 dk
  • 2 kişi bu tarifi tamamladı
Patlıcanlı Karışık Salata

Tarife Başlamadan Önce

Patlıcanın, Anavatanı Hindistan’dır. Hindistan’dan öncelikle İran’a, oradan da diğer Asya ülkelerine gitmiş. Günümüzde ise Asya ülkeleri, tüm dünyadaki patlıcan üretiminin yaklaşık %78’ini gerçekleştirmektedir. Yurdumuzda ise diğer Avrupa ülkelerinin tümünün toplamından daha fazla patlıcan üretilmektedir. Patlıcanı Amerika’ya ilk kez Thomas Jefferson getirmiş,  Virginia’daki evinin bahçesinde çeşitli tarım ürünlerini yetiştirmekten hoşlanırmış. Bahçesinde patlıcan da yetiştirerek, bu güzelim lezzetin tüm Amerika’ya yayılmasına büyük ölçüde katkısı bulunduğu tahmin ediliyor. 

Sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır. Kolesterolü dengeler, kalp ve damar sağlığını korur. Kan dolaşımının düzenli çalışması için haftada bir defa patlıcan tüketmek güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Karbonhidrat içeriği bakımından düşük, lif içeriği bakımından yüksek olan patlıcan, diyabet hastaları için oldukça besleyicidir.Nasunin maddesi fazla demirin emilimini sağlar. Vücudunuzdaki demir seviyesi için patlıcan tüketirseniz faydası olduğunu görebilirsiniz. İçeriğinde belli düzeyde nikotin de bulunan patlıcan, sigarayı bırakmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. Nikotin sıkıntısı yaşayanlar için patlıcan tüketimini arttırmak etkili olacaktır. A vitamini deposu olan patlıcan aynı zamanda C, E, K, potasyum, sodyum ve magnezyum maddelerini de içeriğinde barındırmaktadır. Tüm bu vitamin ve mineraller sayesinde patlıcan, beyin fonksiyonlarının ve hafızanın doğru çalışmasına yardımcı olur. Antioksidan ve antibakteriyel özelliğiyle vücudun bağışıklığını güçlendirerek hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.

Közlenmiş Patlıcanlı Çoban Salatası sofralarımızda kendisine yer buldu ve artık sırada Patlıcanlı Karışık Salata tarifimiz var. Şimdiden ellerinize sağlık...

Patlıcanlı Karışık Salata Malzemeleri

Patlıcanlı Karışık Salata Yapılışı

Patlıcanlı Karışık Salata Nasıl Yapılır?

Sosu:
Bir kaba yarım limon suyu, yarım çay bardağı zeytinyağı, 1 çay kaşığı tuz ve çay kaşığının ucuyla karabiber ekleyip hepsini karıştırıyoruz.

Yıkanmış 10 yaprak akdeniz yeşilliğini bir kaseye ince ince doğruyoruz. Yarım kapya biberi küçük küçük doğruyoruz. Üzerine 1 tane közlenmiş ve doğranmış patlıcanı koyuyoruz. Kasenin kenarlarını 1 tane halka doğranmış salatalık ile süslüyoruz. Üzerine hazırladığımız sosu döküyoruz.