Peynirli Gözleme

Peynirli Gözleme Tarifi

Hem atıştırmalık, hem kahvaltılık hem de ani gelen misafirlere ikramlık. Nefis bir peynirli gözleme tarifi

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Peynir ve sanat dersek şaşıracağınıza eminiz ama tam da öyleymiş eskiden! Antik Yunanlılar ve Romalılar peynir yapımını sanata dönüştüren ilk topluluklardır. Büyük Roma evlerinde sadece ve sadece peynir yapabilmek için özel mutfaklar yapılırmış. Düşünebiliyor musunuz? O kadar önem verilirmiş asırlar önce peynire… Ve yine Romalılar peynire yeni aromalar eklemeyi ve islendirme tekniklerini geliştirip, tüm imparatorluk içinde yaymışlardır. İmparatorluğun yıkılması ile birlikte yenilikçi rahipler bugün kullandığımız peynir çeşitlerinin çoğunun keşfinde destekleri yadsınamayacak kadar çoktur. Bölge bölge peynirin tadı da değişmektedir. Avrupa’da yapılan peynirler daha serin olduğu için daha tuzsuzdur. Ancak sıcak bölgelerde peynirleri yüksek ısılara maruz bırakmamak için çok ekşi ve tuzlu olmaktadır.

Yurdumuzda tüketimi en yaygın olan peynirler; beyaz peynir, kaşar peyniri ve deri peyniri başta olmak üzere yöresel peynirlerdir. Yöresel peynirlere örnek gösterecek olursak, Krem peyniri, ezine peyniri, Posof çeçil peyniri, Kars kaşarı, Tunceli tulum peyniri ve çökeleği, Lor, Küflü Ardahan deri peyniri, Mihaliç (kelle) peyniri, Erzincan tulum (şakak) peyniri, Keçi peyniri, İzmir tulum peyniri, Van Otlu peyniri, Urfa beyaz peyniri, Dil peyniri, Maraş peyniri, Çerkez peyniri, Hellim Abaza peynirleri, Civil (tel) peynir, Çökelek, Yozgat çanak peyniri, Külek peyniri ,Hatay cara (testi) peyniri, Örgü peyniri, Çeçil peyniri, Golot peyniri, İstanbul çayır peyniri, Ordu torba peyniri, Giresun imansız peyniri, Kars gravyer peyniri Küp peyniri Roquefort peyniri Denizli Yörük peyniri Karaman tuluk peyniri, Manisa çayır peyniridir.

Kıymalı Gözleme nefis olur ama Peynirli Gözleme tarifimizde tadından yenmez doğrusu! Buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...


Peynirli Gözleme Tarifi İçin Malzemeler

  • 3.5 su bardağı un
  • Yarım su bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 250 gram beyaz peynir
  • 1 avuç maydanoz
  • Tereyağı

Peynirli Gözleme Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Bir kapta 3.5 su bardağı un, yarım su bardağı su, yarım su bardağı sıvı yağ ve 1 tatlı kaşığı tuzu yoğuruyoruz. (Hamur elinize yapışıyorsa biraz daha un ilave edebilirsiniz) Un serptiğimiz tezgahta yoğurduğumuz hamurlara rulo şeklini veriyoruz. Hazırladığımız hamuru dört parmak kalınlığında kesiyoruz. Kestiğimiz hamurları elimizde yuvarlıyoruz ve oklava yardımıyla servis tabağı büyüklüğünde açıyoruz.
  2. Bir kapta 250 gram beyaz peyniri 1 avuç doğranmış maydanozu karıştırıyoruz. Açtığımız hamurların içine hazırladığımız bu harçtan koyuyoruz ve kapatıp kenarlarını bastırıyoruz. Yağsız bir teflon tavada kısık ateşte alt üst ederek pişiriyoruz. Piştikten sonra üzerlerine tereyağı sürüyoruz.
Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir