HAMUR İŞİ TARİFLERİ

Peynirli Hamur Kızartması Tarifi

Yörelerine göre pişi, kolaç, lokma, keçi ayağı gibi farklı isimlerle bilinen peynirli hamur kızartması hem kahvaltıya yakışıyor hem de nefis bir çay saati tarifi..

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Peynirli Hamur Kızartması

Tarife Başlamadan Önce

Milattan Önce 8000’li yıllara dayanan Peynir tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. Peynir kelimesi Türkçe olup, ilk defa Memluk Türkçesi’nde benir, penir, beynir olarak geçmiştir. Yazılı olan en eski öz Türkçe karşılığı ise Kaşgarlı Mahmut tarafından kaleme alınan Dîvânü Lugati’t-Türk kitabında geçmektedir; Udma ve udhıtma olarak. Udhıtmak Uygur Türkçesi’nde uyutmak anlamına gelir, Udhıtma udhıttı ise sütü uyutmak, uyumuş süt manasına gelir. Özetle peynir anlamında kullanılmıştır. Kökeni Türkler’ken, Türkiye’de 30 çeşit peynir üretilmektedir. Ancak söz konusu İngiltere’de tam 700 çeşit peynir üretilir. Peynire bu kadar çok farklılık sunan ise tabi ki kullanılan sütün türü, sütü ayrıştırmak için kullanılan asit ve bakteriler, olgunlaşma süresi ve eklenen aroma ve mayalardan kaynaklanmaktadır.

Gelin geçmişte peynir için söylenmiş sözleri birlikte okuyalım;

-Fransız avukat ve politikacı Jean-Anthelme Brillat-Savarin; “Peynir olmadan bitirilen bir akşam yemeği, çok güzel olan bir kadının tek gözlü olmasına benzer”

-Amerikalı yazar ve editör Clifton Fadiman; “Bir peynir de sizi hayal kırıklığına uğratabilir; mat, naif yada aşırı sofistike oluşu ile. Ama yine de oradadır, sütün sonsuzluğa sıçrayışında”

-Fransız general ve başkanı Charles De Gaulle; “246 tür peyniri olan bir ülkeyi nasıl idare edebilirsin?”

-İskoç roman, şiir, gezi yazarı Robert Louis Stevenson; “Bir çok geceler peyniri düşledim, çoğunlukla eritilmiş olarak…” 

Bugün sizler için Hamur Kızartması tarifimizi içi dolgulu yapalım dedik; Peynirli Hamur Kızartması tarifimize bayılacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık...

Peynirli Hamur Kızartması Malzemeleri

Püf noktası

* 1 saat mayalanma süresini pişirme süresine eklemelisiniz.

Peynirli Hamur Kızartması Yapılışı

Peynirli Hamur Kızartması Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 paket kuru mayayı 1 su bardağı ılık sütle ıslatıyoruz ve 5 dakika bekletiyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 tane yumurta, 1 tatlı kaşığı tuz ve aldığı kadar un koyup yoğuruyoruz. Kabın üzerini streç film ile kaplıyoruz. 1 saat oda sıcaklığında dinlendiriyoruz. Dinlenen hamurdan elimize portakal büyüklüğünde alıp yağlı zeminde elimizle bastırarak şekillendiriyoruz ve ortasına 1 tatlı kaşığı ezilmiş beyaz peynir koyup kapatıyoruz ve yanlarından bastırarak yuvarlak şekil veriyoruz. Tüm hamuru bu şekilde hazırlıyoruz ve hazırladığımız hamurları kızgın yağda kızartıyoruz. Afiyet olsun…