BÖREK TARİFLERİ

Peynirli Muska Börek Tarifi

Poğaça tadında, puf puf, peynirli muska börek tarifine ne dersiniz?

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 19 kişi bu tarifi tamamladı
Peynirli Muska Börek

Tarife Başlamadan Önce

Peynir, kökeni insanlık tarihi kadar eskiye dayanan bir yiyecektir. Her ne kadar net bir tarihsel veri olmasada, Milattan Önce 8000’li yıllar (koyunun evcilleştirildiği tarih) ile 9000’li yıllar olarak varsayımda bulunulmaktadır. İlk peynirin Orta Doğu insanları ve Orta Asya göçebe Türkleri tarafından yapıldığı düşünülmektedir. 

Genel olarak insanlarda peynirin inek, koyun veya keçi sütünden yapıldığı kanısı vardır. Ancak aslında peynir süt verebilen her hayvandan üretilebilmektedir hatta ve hatta üretilmiştir. Örneğin İsveç’de bir çiftlik geyik peyniri yapmaktadır. Geyiklerde süt salgılama periyodu çok kısa dönemler halinde olur. Bu çiflikteki 3 geyikten yılda toplam 300 kg peynir elde edilmektedir. Peynirin kilogram fiyatı ise dudak uçuklatan türden, kilosu tam 1000 Dolar. Evet yanlış okumadınız!

Fondü Peynir fondü yerken dibinde kalan kısma yer ayırmayı sakın unutmayın. Bu kalan çıtır ve lezzetli peynir katmanı için söylenen birçok efsane vardır. İsveç dilinde ‘rahibe’ anlamına gelen ‘religieusa’ adlı bu katmanın fondüyü bulan rahipler tarafından böyle adlandırıldığı düşünülüyor.

Kıymalı Muska Börek tarifimiz dillere destan ancak Peynirli Muska Börek tarifimizinde ondan aşağı kalır yanı yok gibi, ne dersiniz? Şimdiden ellerinize sağlık…

Peynirli Muska Börek Malzemeleri

Peynirli Muska Börek Yapılışı

Peynirli Muska Börek Nasıl Yapılır?

Bir kapta 150 gram beyaz peynir ve 1 avuç doğranmış maydanozu harmanlıyoruz.

Bir kapta 125 gram oda sıcaklığında tereyağı, 125 gram oda sıcaklığında bitkisel margarin, 1 tane yumurta, 1 tane yumurta akı, 1 su bardağı yoğurt, 1 tane kabartma tozu ve aldığı kadar unu yoğuruyoruz. Elimize yapışmayacak şekilde bir hamur elde ediyoruz ve tezgaha biraz un serperek hamuru rulo yapıp 4 parçaya bölüyoruz. Böldüğümüz parçaları bir büyük tabak kadar açıyoruz. Kenar kısımlarını keserek düzgünleştiriyoruz. Üzerine fırça yardımıyla biraz sıvı yağ sürüyoruz ve üç parmak kalınlığında şeritler kesiyoruz. Şeritlerin uç kısmına hazırladığımız peynirli harçtan koyup bir sağa bir sola katlayarak muska şeklini veriyoruz. Kalan 3 parça hamur için de aynı işlemleri yapıyoruz. Yağlı kağıtlı fırın tepsisine dizerek üzerine 1 çay kaşığı pekmez ve 1 tane yumurta sarısını karıştırıp sürüyoruz ve çörek otu serpiyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.