BÖREK TARİFLERİ

Pırasalı Tava Böreği Tarifi

Pırasalı börek seviyor ve fırınla uğraşmak istemiyorsanız pırasalı tava böreğini deneyebilirsiniz.

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
Pırasalı Tava Böreği
yourm yap
4.8

Tarife Başlamadan Önce

Pırasa, tıpkı soğan ve sarımsak gibi Zambakgiller familyasına üye bir sebzedir. Pırasa, tarihin eski çağlarından beri insanoğlunun sofrasında yer almaktadır. Pırasa adı dilimize Yunancadaki "prason" sözünden gelmiştir. Botanik bilim insanlarına göre yaban pırasası, Akdeniz havzası ve Ortadoğu'nun yerli bitkilerindendir. Antikçağda Ortadoğu ve Mezopotamya'nın en sevilen sebzelerinden biri olmuştur pırasa. Antik Mısır, Yunan, Roma ve Hitit uygarlıklarında da pırasanın hem yetiştirildiği hem de tüketildiği bilinmektedir. 

Romalılar pırasanın sesi açtığına, gürleştirdiğine inanırmış. Bir rivayete göre, İmparator Neron pırasayı sofrasından eksik etmezmiş. Ortaçağ ile birlikte pırasa Avrupa mutfaklarında yaygınlaşmaya başlamış. Ülkemiz topraklarına göçmenler özellikle Arnavutlar tarafından getirildiği düşünülmektedir. Hatta günümüz mutfaklarında çok sık yer verdiklerinden dolayı Arnavutların sebzesi olarak bilinmektedir. 
Pırasanın yetişme aşamasında hem kök hem de gövde toprak altında büyüme gösterir. Yeşil yaprakları ise toprak üstünde yani yeryüzünde şeritler halinde gelişim gösterir.
İlk ekim yılında soğanını verir. Daha sonra ki senenin sonunda ise boyu hemen hemen 1 metreyi bulan sapları ile dikkat çeker. Çok fazla çeşidi olmasına ve ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmesine rağmen en sık tercih edileni kartal pırasası olarak bilinen çeşididir. 

Bugün sizler için pek sevilen Kolay Tava Böreği tarifimizin sebzelisini hazırlayalım dedik.  Pırasalı Tava Böreği tarifimiz parmak ısırtan türden. Şimdiden ellerinize sağlık…

Pırasalı Tava Böreği Malzemeleri

Pırasalı Tava Böreği Yapılışı

Pırasalı Tava Böreği Nasıl Yapılır?

1 tane yemeklik doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Yarım kilo yıkanmış ayıklanmış ve ince ince doğranmış pırasaları soğanların üzerine atıyoruz. Birlikte kavuruyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı pul biber ve yarım çay bardağı su koyup biraz pişiriyoruz. (İyice suyunu çektiriyoruz)

Bir kapta 1 tane yumurta, 1 su bardağı süt ve 1 çay bardağı sıvı yağı el çırpıcısıyla çırpıyoruz. Yağladığımız bir tavanın altına elimizle kopardığımız yufkaları dizip malzemeden gezdiriyoruz ve tekrar yufkaları kopararak üzerine koyuyoruz. (bunu 1.5 yufka için yapıyoruz) Üzerine hazırladığımız pırasalı harçtan dökerek tekrar yufkaları koparıyoruz ve tekrar malzemeden gezdiriyoruz.(Bunu da 1.5 yufka için yapıyoruz. Toplamda 3 yufka kullanıyoruz) Altı ve üstü kızarana kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Afiyet olsun…