ET YEMEKLERİ

Portakal Soslu Tavuk Şiş Tarifi

Soslu tavuk tariflerinin içerisinde en farklı sosa sahip bu tarif misafir sofralarınızı dolduracak. Hem doyurucu hem pratik hem zamansız: Portakal Soslu Tavuk Şiş

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 35 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Portakal Soslu Tavuk Şiş
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Ülkemizde özellikle Adana, Mersin, Dörtyol ve Antalya gibi Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü illerde yetişir Portakal. C vitamini açısından mükemmel bir kaynaktır. Hesperidium ismi verilen narenciye grubuna ait bir meyvedir. Tüm dünya üzerinde ortalama 600 kadar farklı portakal çeşidi olduğu bilinmektedir. Dünyanın en değerli besinleri arasında bulunan portakal, içeriğinde kalsiyum, fosfor ve sitrik asidin yanı sıra bol miktarda potasyum ile bazı antioksidan mineraller bulundurur.

Soğuk yerlerde yetişemezler. -3 derecenin altındaki soğuk bölgelerde verimli yetişmezler. Zaten -3 derecenin altında da soğuktan donarlar. Çok sıcakta portakal ağacı için olumsuz etkiye sahiptir. 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda da ağaçlar zarar görmektedir. Ilıman iklimler en idealidir. Portakal ağaçlarının fidan dikimleri Eylül ve Ekim aylarında yapılmalıdır. Toprak çeşidi bakımından sıkıntı bulunmaz, herhangi bir toprak çeşidi kullanılabilir. Ancak ağacın ekileceği çukurun geniş olmasına özen gösterilmelidir. Portakal çok su isteyen bir ağaçtır. Fakat sulamanın damlama sistemi ile yapılması gerekmektedir. Bu sulama şekli yavaş ve sürekli olduğu için toprağın emilim gücü daha iyi olmaktadır. Her yıl yapılan budama ise ağaç için hayati önem taşır.

Bugün sizler için Portakal Soslu Tavuk Şiş tarifimizi hazırladık. Bu tarifimizden sonra bir ara mutlaka Limonlu Sebzeli Fırın Tavuk tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Portakal Soslu Tavuk Şiş Malzemeleri

Portakal Soslu Tavuk Şiş Yapılışı

Portakal Soslu Tavuk Şiş Nasıl Yapılır?

Kasaptan alırken kemiksiz tavuk butlarını şiş yapacak şekilde küp küp doğrattırabilirsiniz. Ya da kendiniz de hazırlayabilirsiniz. (Kasaplar daha düzgün yapıyor tabi bizden söylemesi)

Bir kapta 2 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı sıvı yağ, yarım portakalın suyu, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 tutam biberiyeyi karıştırıyoruz.

Hazırladığımız tavuk butlarını bu karışıma atıyoruz ve tüm tavukların bu sosa iyice bulandığına emin oluyoruz. Tavukları sosla birlikte buzdolabında 30 dakika bekletiyoruz. Buzdolabında beklettiğimiz tavukları şişlere diziyoruz. (Fazla soslu olduğu için dizerken soslar akıyor dikkatli olun.)

Fırının içerisindeki ızgara tele sosladığımız tavuk şişleri diziyoruz. (Telin bir kat altına yağlı kağıtlı fırın tepsisi koyarsanız pişerken yağ ve sos tepsiye akacaktır. Yağlı kağıt olduğu için de temizlerken zorluk yaşamazsınız.) Tavukların bir tarafı kızardıktan sonra alt taraflarını çevirerek tüm yüzeylerini eşit olarak pişiriyoruz. Salata ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun…