DİĞER TARİFLER

Portakallı Limonata Tarifi

Sokakta içtiğimiz limonatanın tadı bir başkadır. Evde yaptığımızda onun gibi tadı olmaz. Ancak portakallı limonata tarifiyle sokak limonatasını evde yapabilirsiniz.

  • 13 kişilik
  • ios-clock-outline 20 dk
  • 6 kişi bu tarifi tamamladı
Portakallı Limonata
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Turunçgiller ailesinin C vitamini zengini üyesi Portakal. 600 kadar çeşidi bulunan, kokusu ile mest eden, kek ve tatlıların aranılan turuncu meyvesidir. Portakal ağacı dünya üzerinde ilk kez Çin’de yetiştirilmiştir. Hafif ekşi-tatlı bir tada sahip olan portakalın çekirdekli ve çekirdeksiz olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunur. Yurdumuzda en çok rastladığımız cins ise Yafa portakalıdır yani Finike. Yine ülkemizde sık yetiştirilen ve portakalın çekirdekli bir türü olan Dörtyol portakalı ise genellikle ince kabuklu, sulu ve tatlıdır. C vitamini yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içermektedir. Portakal, lifler, organik asitler ve şeker açısından da oldukça zengin bir meyvedir.

Portakal, metabolizma için zararlı olan ne varsa söküp atar, en güçlü idrar söktürücü meyvelerden biri aynı zamanda. Portakal yapraklarını demleyip içtiğinizde sinirlerin yatıştığı ve sakinlik bulduğunuza şahit olursunuz. Kırışıklıkların en doğal çözümü yine portakalda. Düzenli olarak portakal suyu tüketimi ve posası ile günde 15 dakika yüz ve boyun bölgesine kompres yapmak yeterli olmaktadır. Portakalın özellikle toksinleri arındırıcı etkisi mevcuttur. Gribal enfeksiyonlarda mikroplarla savaşmada birebir olup, içeriğindeki yüksek C vitamini ile de vücut ateşini düşürmektedir.

Evde Limonata keyfine bayılıyoruz. Bu defa sokak limonatasını evde yapıyoruz :) Portakallı Limonata tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...

Portakallı Limonata Malzemeleri

Pişirme önerisi

* Biz bu malzemeden 3 büyük şişe limonata elde ettik.

Portakallı Limonata Yapılışı

Portakallı Limonata Nasıl Yapılır?

1 tane portakalı ve 1 tane limonu yıkıyoruz. Her ikisini de 4-5 parçaya bölerek rondodan iyice geçiriyoruz. Üzerine 1.5 su bardağı toz şeker döküyoruz. Tekrar rondodan geçiriyoruz ve rondodan geçirdiğimiz tüm malzemeyi bir tencereye alıyoruz. (Pişirmeyeceğiz sadece karıştırmak için) Üzerine 3 litre su ilave ediyoruz. 1.5 tatlı kaşığı limon tozu ekliyoruz ve hepsini iyice karıştırıyoruz. Toz şeker tamamen eridikten sonra malzemeyi ince tel süzgeçten geçiriyoruz. Kalan suyunu şişelere dolduruyoruz ve buzdolabında soğuttuktan sonra servis yapıyoruz. Afiyet olsun…