Sade Omlet

Sade Omlet Tarifi

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı yumurtayla yapabileceğiniz en kolay tarif. Sade ve çok lezzetli bir omlet

5.0

KAÇ KİŞİLİK
1 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
15 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Yumurta, yüksek oranda protein içerirken aynı zamanda 10 temel aminoasiti de bileşeninde barındırır. Sadece bu kadar mı? Tabi ki değil, sağlıklı beslenmek için gerekli olan A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin ve thiamin, niacin, riboflavin, demir ve fosfordan oluşan 11 temel minerali de büyük oranda içeriğinde barındırır. Bilhassa gelişim çağında olan çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır. Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol üstlenmektedir. 

Amerika’da bir üniversitede yapılan araştırmada, özellikle sabah kahvaltılarında yumurta yemenin vücut yağının kaybedilmesinde etkili olduğu belirlenmiştir. Yumurta da yağsız kas kitlesinin korunmasına yardımcı olan ‘lösin’ amino asidi mevcuttur. Bu amino asit vücuttaki yağının yakılmasında önemli rol oynamaktadır. Aynı üniversite 10 hafta süren bir araştırmasında, sabah kahvaltısında yumurta, düşük yağlı süt ürünleri ve yağsız et gibi ‘lösin’ amino asidince zengin protein tüketen kişilerin, sabah kahvaltılarında karbonhidrat zengini beslenen kişilere oranla iki kat daha fazla yağ kaybettiklerini belirlemiştir. 

Yemeklerinize koyacağınız birkaç yumurta (60-90 gr) balık veya beyaz et yerine geçebilmektedir. Kalori açısından et ve süt ile karşılaştırma yapıldığında ise, 55 gramlık bir yumurta, 40 gram yağlı sığır etine veya 100 gram yağlı süte eşdeğer olduğu bilinmektedir.

Yumurta sarısında oluşan koyu sarı açık sarı renk farklılığının sebebi ise tavuğun yemine göre değişmektedir. Tavuk yeminde önerilen miktarından daha fazla buğday bulunursa yumurta sarısı açık, mısır bulunursa koyu olmaktadır. Bu kadar basit. Ancak bu durumun yumurtanın besleyiciliği veya kalitesi bakımından herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Kahvaltıda nefis bir Sade Omlet’e kim hayır der? Bir ara mutlaka Kırmızı Biberli Omlet tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık…


Sade Omlet Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 çay kaşığı tuz 
  • 1 çay kaşığı tereyağı

Sade Omlet Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 adet yumurtayı çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı un, 1 çay kaşığı tuz ekliyoruz ve tekrar çırpıyoruz. Krep tavasını 1 çay kaşığı tereyağı ile bir parça havlu kağıt yardımıyla yağlıyoruz. Malzemeden 1 kepçe alarak tavaya döküyoruz ve çabuk şekilde her yerine yayıyoruz. Alt üst ederek pişiyoruz ve istediğiniz bir reçelle servis yapıyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
19 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2460 üye,
  • 1694 tarif,
  • 864 makale
Şimdi ücretsiz katıl