BÖREK TARİFLERİ

Sarıyer Böreği Tarifi

Şanı tüm Türkiye'ye yayılmış meşhur Sarıyer Böreğini canınız mı çekti? Kendi mutfağınızda hem de açma işlemi olmadan kolayca yapabilirsiniz!

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 20 kişi bu tarifi tamamladı
Sarıyer Böreği
yourm yap
4.8

Tarife Başlamadan Önce

Meşhur Sarıyer böreğinin tarihini yazmadan nasıl tarifini yazabiliriz değil mi? O halde işte tarihçesi; Ondur Ailesi 1895 senesinde Safranbolu’dan çalışmak ve yaşamak için İstanbul’a gelir. Hem de Bulgar ve Arnavutlar’ın hamur işi alanında oldukça başarılı olduğu o dönemde börek dükkanlarını açarlar. Elle yoğrulup açılan yufkaların arasına, koyun kıyması, soğan, fıstık ve kuş üzümü ekleyerek hazırladıkları börek çokça ünlenir. İnsanlar Sarıyer’e sadece sayfiye için değil, Ondur Ailesi’nin böreklerinden yemek içinde gelmeye başlar. Ailenin babası Hasan Ondur müşterilerinden gelen yoğun istek üzerine, 1950 senesinde Karaköy Şubesi’ni de açar. Aynı Sarıyer gibi Karaköy şubesi de yoğun ilgi görür. Ancak ne yazık ki 1958 senesinde onaylanan istimlak kararı sonucu, börekçinin bulunduğu binanın da yıkılması kararlaştırılır. Yıkım işleminden sonra Hasan Ondur Karaköy’de başkaca bir dükkan açmaz ama börekçileri için iki isim tescil ettirir; Tarihi Sarıyer Börekçisi ve Tarihi Karaköy Sarıyer Börekçisi.

1800’lü yılların sonundan günümüze ulaşan, bu eşsiz lezzetin hakikisini tatmak elbette çok önemli. Ancak olur ya yolunuz hemen düşmez ve canınız çeker diye sizler için bu meşhur böreğin tarifini yazdık. Yazmakla kalmadık, yaptık, afiyetle de yedik. Şimdi sıra sizde… Daha evvel hazırladığımız Yufkalı Sarıyer Böreği tarifimiz çok beğenilmişti. En az onun kadar beğeneceğiniz, meşhur Sarıyer Böreği tarifimiz çok nefis. Şimdiden ellerinize sağlık...

Sarıyer Böreği Malzemeleri

Sarıyer Böreği Yapılışı

Sarıyer Böreği Nasıl Yapılır?

Bir tavada 2 yemek kaşığı zeytinyağıyla 100 gram kıymayı kavuruyoruz. Üzerine yemeklik doğranmış yarım kuru soğanı ilave ediyoruz ve 1 yemek kaşığı çam fıstığı ile 1 yemek kaşığı kuş üzümünü ekledikten sonra 1 tatlı kaşığı tuz ve1 çay kaşığı karabiberi de ilave ederek soteliyoruz ve ocaktan alıyoruz.

Bir kaba yarım çay bardağından biraz fazla zeytinyağı, 3 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı ve yarım çay bardağı sütü alıyoruz ve tel çırpıcı yardımıyla çırpıyoruz.

Baklavalık yufkalardan 5 tanesini üst üste diziyoruz ve her bir katın arasına hazırladığımız bu yağlı karışımı sürüyoruz. En üst kata kıymalı harcı ilave ediyoruz ve kıvırarak rulo şeklinde sarıyoruz ve u şeklinde çeviriyoruz. Bu işlemi baklavalık yufka ve iç harç bitene kadar yapıyoruz. Üzerine de yağlı karışımdan sürdükten sonra 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.