MAKARNA TARİFLERİ

Sebzeli Pizza Makarna Tarifi

Pizza hamuru yapmakla uğraşmak istemiyor ama pizza yemek istiyorsanız makarnadan da çok pratik pizza yapabilirsiniz... İşte etsiz, sadece sebzeli pizza makarna tarifi...

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Sebzeli Pizza Makarna
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Geçmişten günümüze yapılan tüm araştırmalara rağmen makarnayı bulan ve ilk yapan topluma ne yazık ki henüz ulaşılamamıştır. Roma’da yer alan Makarna Müze’sinde (evet yanlış okumadınız Makarna Müzesi) bulunan belgelerde de makarnanın nereden geldiği hakkında detaylı bilgi verilmemiştir. Marco Polo’nun 1292 yılında Çin ziyareti dönüşünde İtalya’ya spagetti ve yapılışı hakkında bilgi getirdiği kayıtlarda mevcuttur. Daha ileriki tarihi kayıtlara bakıldığında ise, Arapların hazırladıkları hamurları tahta çubukların üzerine sarıp güneşte kuruttukları, kuruyan bu hamurları depolarda sakladıkları bilinir. 10. Yüzyıl da Arap yarımadasında kurutularak ticareti yapılan hamurların, şehriye ve makarna olduğu düşünülmektedir. 20. Yüzyıla kadar İtalya başta olmak üzere Arap yarımadası ve Çin’de üretilmeye ve tüketilmeye devam eden makarna az maliyetli ve kolay ulaşılabilir olması sebebiyle tüm dünyada farklı şekillerde hazırlanıp tüketilir hale geldi. Makarnadan bahsettik peki ya pizza. Bu muhteşem lezzetli hamurun pizza oluş hikayesi Milattan sonra 997 yılında İtalya’nın Gaeta bölgesine dayanmaktadır. İlk zamanlarda bir fakir yiyeceği iken, İtalya Kraliçesi Margherita’nın beğenmesiyle saray sofralarına taşınır.

Tarifimiz Sebzeli Pizza Makarna olunca, hikayelerinden az da olsa bahsetmeden geçemezdik. Bugün “makarnanın tadı, pizzanın adı” isimli yemeğimizle huzurlarınızdayız. İkisini ayrı ayrı çok sevsekte, yorgunken hamur açmanın nasıl yorucu olduğunu biliyor ve sizleri anlıyoruz hanımlar. O nedenle sizi zahmetten kurtaracak, pratik mi pratik bir pizza makarna tarifi hazırladık hem de sebzelisinden… En sebzelisinden bir başka tarifimizde Kabak Çiçekli Pizza ‘mız, duyduk duymadık demeyin. Şimdiden ellerinize sağlık.

Sebzeli Pizza Makarna Malzemeleri

Sebzeli Pizza Makarna Yapılışı

Sebzeli Pizza Makarna Nasıl Yapılır?

Bir tencerede yarım paket spagetti makarnayı haşlıyoruz ve süzüp sudan geçiriyoruz. Tencereye 2 yemek kaşığı tereyağı koyup eritiyoruz ve üzerine haşlanmış makarnaları atıp çeviriyoruz.

Bir kapta 1 su bardağı yoğurt, 1 tane yumurta ve 2.5 yemek kaşığı unu karıştırıyoruz ve haşladığımız makarnaların üzerine döküp harmanlıyoruz. Tereyağı ile yağladığımız cam fırın kabına makarnaları alıyoruz ve üzerine dilimlediğimiz 1 tane sivri biber, 1 tane küçük domates, 4 tane siyah zeytin, 4 tane mantarı koyuyoruz. Son olarak 1 çay bardağı mısır ve 100 gram rendelenmiş kaşar peyniri serpip 200 derecelik fırında 25 dakika pişiriyoruz.