ZEYTİNYAĞLI TARİFLERİ

Sirkeli Patlıcan Tarifi

Klasik zeytinyağlı tariflerden kurtulun. Sirkeli patlıcanla zeytinyağlı tariflerde fark yaratın. Lezzetine inanamayacaksınız!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 35 kişi bu tarifi tamamladı
Sirkeli Patlıcan
yourm yap
4.8

Tarife Başlamadan Önce

Tropikal iklimlerde yetişen Patlıcan, nikotin içeriği sayesinde sigarayı bırakmak isteyenlerin imdadına yetişen bir sebzedir. 

Milattan Önce 5. Yüzyılda ilk kez Hindistan civarında yetiştirildiği bilinmektedir. Daha sonra tüm dünyaya yavaş yavaş yayıldığı bilinen patlıcan, özellikle Doğu Akdeniz ülkeleri tarafından oldukça sevilen bir besindir.

Solanaceae familyasına üye olan, mor renkli meyve veren sebzeye patlıcan denmektedir. Yıllık otsu yapıya sahip olan patlıcan, farklı iklimlerde ve ülkelerde üretilmektedir. Genellikle mor zaman zaman da siyaha çalan rengi ile bilinen patlıcanın seyrekte olsa beyaz olanına da rastlanmaktadır. Besleyici değeri oldukça yüksek olup, tok tutma özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde de pek çok diyet programının olmazsa olmaz sebzesidir. 

Sofralarımızdan Etli Patlıcan Yemeği eksik olmaz diyenler lütfen Sirkeli Patlıcan tarifimize şans verin. Çünkü bayılacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık…

Sirkeli Patlıcan Malzemeleri

Sirkeli Patlıcan Yapılışı

Sirkeli Patlıcan Nasıl Yapılır?

3 tane patlıcanı zebra şeklinde soyuyoruz ve tuzlu suda bekletiyoruz. Bir tencereye tuzlu sudan çıkartıp yıkadığımız ve sıktığımız patlıcanları ortadan ikiye bölüp uzun uzun doğruyoruz. Üzerine 4 tane domates rendeliyoruz, 4 tane küçük doğranmış sarımsakları da üzerine atıyoruz. 4 tane uzun doğranmış sivri biberi de koyuyoruz. 1 yemek kaşığı sirke ve yarım çay bardağı zeytinyağı gezdiriyoruz. Yarım su bardağı su koyup kaynayınca kısık ateşte pişiriyoruz.