Soğanlı Gerdan Haşlama

Soğanlı Gerdan Haşlama Tarifi

Padişah sofralarından bir lezzete ne dersiniz? Damak zevkine göre bazen soğanlı bazen sebzeli yapılan bir tarif. Ancak Soğanlı Gerdan Haşlama sanki bir başka enfes!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Soğan içeriğindeki A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi son derece faydalı vitamin ve maddeler sayesinde tam bir antibiyotiktir. Soğan sebzesi, zambakgiller familyasından bir kültür bitkisi ve bu bitkinin soğanı olarak bilinir. Çeşitlerine göre değişmekle birlikte keskin kokulu bir sebzedir. Anavatanı Güney Asya’dır. Çok eski çağlardan beri bilinmekte ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Asırlar önce ilk kez Mezopotamya’da kültürü yapıldı ve buradan da Akdeniz Bölgesi’ne yayıldı. 

Soğan sebzesi iki ya da çok yıllık, 40-80 cm arasında değişen boylu, otsu bir bitkidir. İlk yıl soğan oluşur, ikinci yıl ise çiçek açar ve tohum bağlar. Soğan toprak altında gelişir. Gerek büyüklüğü, biçimi gerekse de rengi değişiklik gösterebilmektedir. Soğanın üzeri kırmızı-kahverengi karışımı bir kabukla kaplıdır. Bu kabuk açıldığında altından yakıcı tatta ve özel kokulu etli bölüm meydana çıkar. Silindirik, boru biçimindeki yeşil yapraklarının içi boş, uçları sivridir. 

Soğan ve Faydaları

*Soğan içeriğinde doğal antibiyotik, antimikrobiyal, antibakteriyel özellikler ihtiva eder. Bu maddeler sayesinde hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. 
*Soğan kanseri önlemede yardımcı sebzelerden biridir. 
*Uykusuzluğa iyi gelir. 
*Bağırsak sağlığını korur. 
*Sinir sistemini kuvvetlendirir. Böylelikle beyni korur. 
*Kan şekerini dengeler. Diyabet hastalığına karşı yarar sağlar. 
*Sindirim sistemini rahatlatır. 
*Kemikleri güçlendirir. 
*Soğan demek güçlü bir hafıza demektir. 
*Kadınların menopoz döneminde vücutlarını korur. Bu dönemde oluşacak bazı hastalıklara yakalanma riskini düşürür. 
*Kalp hastalıklarına karşı koruma görevi üstlenir.
*Soğan yapısı gereği kanserli hücrelerin büyümesine engel olmaktadır. 
*Cinsel gücü arttırır. 

Gerdan Haşlama bildiğiniz üzere Osmanlı İmparatorluğu padişahlarının ağızlarına layık bir lezzet. Bugün sizlere bu saray lezetini Soğanlı Gerdan Haşlama olarak hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…


Soğanlı Gerdan Haşlama Tarifi İçin Malzemeler

  • 4 tane dana gerdan
  • 2 tane kuru soğan
  • 1 tatlı kaşığı tuz 
  • 1 çay kaşığı karabiber

Soğanlı Gerdan Haşlama Tarifi Nasıl Yapılır?

Pişirmeden bir gün önce, tencereye 4 tane dana gerdan koyup üzerine çıkana kadar su ekliyoruz ve buzdolabında bekletiyoruz. (Kanın çıkması için)

Pişireceğimiz gün tenceredeki suyu döküp etleri yıkıyoruz ve kendi suyunda pişiriyoruz.

Piştikten sonra aynı tencereye 2 tane kuru soğanı dörde bölerek koyup gerdan etleriyle birlikte kavuruyoruz. (etin kendi yağıyla) Tencerenin yarısına kadar sıcak su koyup etler iyice piştikten sonra 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karabiber de ekliyoruz. 15 dakika daha pişirdikten sonra servis yapıyoruz. Afiyet olsun…

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2670 üye,
  • 1770 tarif,
  • 903 makale
Şimdi ücretsiz katıl