Tam Buğday Ekmeği

Tam Buğday Ekmeği Tarifi

Kilo aldırmayan, faydalı tam buğday ekmeğini evde kendiniz yapıp kalorisini biraz daha düşürebilir, daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz...

5.0

KAÇ KİŞİLİK
6 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
2 Saat 50 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Ekmekçiliğin tarihi tam olarak bilinmese de bundan tam tamına 9000 yıl önce yani medeniyetlerin tarihi kadar eski olduğu görülür. Ekmek insanoğlunun bilinen en eski ve en temel besin maddesidir. Kabul gören en eski hikayeye göre; insanların buğday, arpa, darı, çavdar, mısır gibi un yapmaya yarayan yani un veren hububatı taşlar arasında sıkıştırarak kırıp, su ekleyerek hamur haline getirdiği, sonrasında ise bu hamuru yassı bir kaya üzerine yayarak ateşte pişirdiği söylenir. Ekmeğin tarihi şüphesiz yabani buğday ve arpanın tarihi ile başlar. Ekmekçiliği ilk geliştiren insanlar ise mutlaka bir dizi deneme yanılma süreci yaşamıştır.

Günümüze doğru ise, daha kaliteli un veren ürünlerin (buğday, arpa, çavdar, mısır, darı vb gibi) yetiştirilebiliyor olması, öğütme tekniklerinin ilerlemesi, hamurun daha iyi mayalanması ve ekmek pişirmede kullanılan mekanik araçların gelişmesiyle birlikte daha güzel, daha lezzetli ekmek pişirmek mümkün olmaktadır.  

Ekmek geçmişten günümüze ağız tadının temelini oluşturmuştur. Ekmek yapımının gelişimi insanların, yaşam kültürünün ve toplumların gelişmesi ile doğru orantılıdır. Ekmeğin tarihçesinden bahsedip, şöyle leziz mi leziz katışıksız bir ekmek yapmayalım mı? Sağlıklı Tam Buğday Ekmeğini evde nasıl hazırlayabiliriz, sizler için bu tarifimizi paylaştık.Tam Buğday Ekmeği Tarifi İçin Malzemeler

  • 2.5 su bardağı ılık su
  • 2 tatlı kaşığı kuru maya
  • 2 tatlı kaşığı toz şeker
  • 5 su bardağı tam buğday unu
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Tam Buğday Ekmeği Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kaba yarım su bardağı ılık su,  2 tatlı kaşığı kuru maya ve 2 tatlı kaşığı toz şeker koyup 5 dakika bekletiyoruz. Üzerine 5 su bardağı tam buğday unu, 1 tatlı kaşığı tuz ve 2 su bardağı ılık su, 2 yemek kaşığı zeytinyağı koyup yoğuruyoruz. Un az gelirse ele yapışmayacak şekilde un ilave ediyoruz.

Bir kaba hamuru koyup üzerini nemli bir bez ile örterek 1 saat bekletiyoruz.

Hamuru çıkartıp tezgaha biraz un serpiyoruz ve büyük bir yuvarlak şekil veriyoruz.  Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine yerleştiriyoruz ve üzerine biraz un serpip 40 dakika daha bekletiyoruz.

Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 15 dakika pişirdikten sonra fırının derecesini 190 dereceye düşürüp 45 dakika pişiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir