Tavada Mezgit Buğulama

Tavada Mezgit Buğulama Tarifi

Buğulama sadece fırında olur diyorsanız yanılıyorsunuz. Bu tarifle tavada kolayca mezgit buğulama yapabilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Gadidae familyasına ait Mezgit balığının anavatanı, Atlas Okyanusu’dur. Yurdumuzda ise hemen her denizde bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında meydana gelen akıntılar sayesinde Marmara Denizi mezgit ile dolar taşar. Sürü halinde yaşayan mezgitler, İstanbul kanallarını takip ederek Karadeniz’in sularına doğru yol alırlar. Farklı türleri de bulunan mezgitin en çok bilinenleri, bayağı mezgit ve sarı mezgit çeşitleridir. Ilıman suları seven bu balık, 30 ile 300 metre derinliklerde yaşamlarını sürdürebilirler.

Mezgit balığına halk arasında tavuk balığı da denmektedir. Tavuk balığı denilmesinin sebebi de tadının tavuk etine benzemesidir. Et kapasitesinin fazla oluşu, balık yemekten hoşlanmayan insanlar içinde birebirdir. Ülkemiz mezgit balığı üretimi ve tüketimi açısından oldukça zengindir. Taze tüketme fırsatımız olmaktadır. Bir çok ülke mezgit balığını ne yazık ki sadece konserve olarak tüketebilmektedir. Mezgitler deniz dibinde kumlu yerlerde yaşayan canlılar ile beslenirler. Kasım ve Mayıs ayları olmak üzere iki kez yumurtlama dönemine girerler. Yumurtalarını su dibindeki çamurlu bölüme bırakırlar. Dişi bir mezgit tahminen 250.000 civarında yumurta bırakabilmektedir. Mezgit balığı görünüş olarak, ince ve uzun yapıdadır.Genellikle 30 santim uzunluğunda olan mezgitler, zaman zaman 110 santim ve 16 kiloya kadar da büyüdükleri bilinir. Solungaç bölgelerinin arkalarında küçük siyah noktacıklar bulunmaktadır. Sarı ve kahverengi tonlarında olan bu balıkların dişi olanları erkek mezgitten daha iridir. Sırtlarında üç adet yüzgeç bulunur. Alt bölgesinde ise iki adet yüzgeç bulunmaktadır.

Her daim Hamsi Buğulama yiyecek değiliz elbet. Bugün sizler için nefis mi nefis bir tarifimiz var. Tavada Mezgit Buğulama hem sağlıklı, hem de çok doyurucu. Şimdiden ellerinize sağlık...


Tavada Mezgit Buğulama Tarifi İçin Malzemeler

 • 1 tane soğan
 • 3 tane sivri biber
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 3 tane domates
 • Yarım tatlı kaşığı tuz
 • 1 diş sarımsak
 • 1 kilo mezgit
 • 1 çay bardağı su

Tavada Mezgit Buğulama Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tavada 1 tane jülyen doğranmış soğan, 3 tane yemeklik doğranmış sivri biberi yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 3 tane yemeklik doğranmış domates, yarım tatlı kaşığı tuz, 1 diş minik doğranmış sarımsak ilave ediyoruz. Domatesleri 5 dakika pişiriyoruz ve ocaktan alıyoruz. Malzemenin yarısını bir kaba alıyoruz. Kalan malzemeyi tavanın dibine yayıyoruz ve üzerine 1 kilo ayıklanmış ve yıkanmış mezgitleri diziyoruz. Bir tutam tuz serpip diğer malzemeyi üzerine yayıyoruz. 1 çay bardağı su koyup üzerine bir kapak kapatıyoruz ve kısık ateşte pişiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
12 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
1 Yorum
Adınız
5.0
Su
Su
1 Aralık, 2020
rating5.0

Benim 509 gram balığım var tarifi yarısına mi iniuim

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 2670 üye,
 • 1770 tarif,
 • 903 makale
Şimdi ücretsiz katıl