ÇORBA TARİFLERİ

Terbiyeli Fasulye Çorbası Tarifi

Kremalı fasulye ve salçalı ayşekadın çorbasını hatırlarsınız. Şimdi ise yepyeni bir tarifle karşınızdayız: Terbiyeli fasulye çorbası tarifi!

  • ios-clock-outline 25 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Terbiyeli Fasulye Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Taze fasulye nam-ı diğer Ayşekadın, çalı fasulyesi ve yeşil fasulye… Yurdumuzun hemen her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilen bir sebzedir. Taze fasulye çok az karbonhidrattan oluşmaktadır. Oldukça fazla miktarda ise antioksidan içerir. Tam bir protein, vitamin ve mineral deposu olan taze fasulye A, B9 ve C vitamini ile demir ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Doğal lif deposu olduğundan bu özelliğiyle sindirim sorunu yaşayanlar için oldukça faydalıdır. Ayrıca, B5 vitamini ve kalsiyum içerir. Vücudumuza güç ve enerji vererek, bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Vücudun gelişimini ve onarımını destekler. Kemikleri güçlendirir. Romatizmal şikayetleri azaltır. Böbrek rahatsızlıklarında etkilidir. Böbrekleri kuvvetlendirir. Fasulye, böbrek kumu ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Merkezi sinir sistemini kuvvetlendirir. Kalp çarpıntısını giderir. Kandaki şeker miktarını düşürerek şeker hastalığına karşı destek sağlar. Yapılan son çalışmalarda, kolon kanserine yol açan prekanseröz poliplerin önlenmesinde taze fasulye tüketiminin önemi belirtilmektedir. İçeriğinde bulunan önemli antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Terbiyeli Kış Çorbası hepimizin afiyetle içtiği çorbalardan. Peki ya siz hiç Terbiyeli Fasulye Çorbası denediniz mi? Bu nefis ve şifalı çorba hem mis gibi kokuyor, hem de damaklara şenlik sözü veriyor. Şimdiden ellerinize sağlık…

Terbiyeli Fasulye Çorbası Malzemeleri

Terbiyeli Fasulye Çorbası Yapılışı

Terbiyeli Fasulye Çorbası Nasıl Yapılır?

15 tane ayşekadın fasulyeyi ayıklayıp yıkıyoruz ve verev şeklinde doğruyoruz. Bir tencerede 2 su bardağı su, yarım tatlı kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile verev doğradığımız ayşekadın fasulyeyi haşlıyoruz.

Terbiyesi için:
Bir kapta 1 tane yumurta, 2 yemek kaşığı un ve 3 yemek kaşığı yoğurdu çatalla çırpıyoruz. Haşladığımız fasulyenin suyundan yoğurtlu karışıma biraz alarak ılıştırıyoruz. Bu ılıştırdığımız karışımı tencerenin içerisine yavaşça alıp 5 dakika daha karıştırarak pişiriyoruz.  (Koyu olursa su ilave edebilirsiniz.)