EKMEK TARİFLERİ

Tereyağlı Buğday Ekmeği Tarifi

Hem sağlıklı hem mis gibi tereyağlı buğday ekmeği tarifi. Evde ekmek yapmak gibisi var mı?

  • ios-clock-outline 2 saat 50 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Tereyağlı Buğday Ekmeği

Tarife Başlamadan Önce

Ekmek medeniyetler tarihi kadar eski bir tarihe sahiptir. İnsanların bilinen en eski, en temel ve en önemli gıda maddesidir ekmek. Tarih sayfalarında kabul görmüş en eski hikayeye göre ateşin bulunmasının ardından ilk insanlar su ile ıslatılmış ve kendi haline bırakılmış buğday kırmasında gözeneklerin oluştuğunu görür. Bu gözenekli kütleyi sıcak taşlar üzerinde pişirdikleri zaman lezzetinin iyi olduğu ortaya çıkar. 

Ekmeğin, buğday ve benzeri tahılların gıda olarak kullanılmaya başlanması ve daha sonra tarımı ile Ortadoğu'da, özellikle Urfa, Şam, Kudüs arası bölgede ortaya çıktığı tahmin edilebilir. İlk zamanlarda ekmek yapmak için, iyice kızdırılmış yassı taşlar kullanılıyor, bunlarla bir çeşit peksimet pişiriliyordu. İlk zamanlar tahıl hafif çillendirilip elde olan başka tohumlarla birlikte kullanılırdı. Ekmek pişirmek için zamanla tuğladan veya topraktan ısıtılabilir yüzeyler, küçük, ateşte kızdırılmış çömleğe benzer kaplar, sonra da fırınlar, tandırlar, ve sacayak üstünde metal sac icat edildi. 

Tıpkı Tereyağlı Çavdar Ekmeği tarifimiz kadar sevileceğine eminiz. Mis gibi kokusu, leziz tadı ile Tereyağlı Buğday Ekmeği tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Tereyağlı Buğday Ekmeği Malzemeleri

Tereyağlı Buğday Ekmeği Yapılışı

Tereyağlı Buğday Ekmeği Nasıl Yapılır?

Bir kaba yarım su bardağı ılık su,  2 tatlı kaşığı kuru maya ve 2 tatlı kaşığı toz şeker koyup 5 dakika bekletiyoruz. Üzerine 5 su bardağı tam buğday unu, 1 tatlı kaşığı tuz ve 2 su bardağı ılık su, 2 yemek kaşığı tereyağı koyup yoğuruyoruz. Un az gelirse ele yapışmayacak şekilde un ilave ediyoruz. Bir kaba hamuru koyup üzerini nemli bir bez ile örterek 1 saat bekletiyoruz.

Hamuru çıkartıp tezgaha biraz tam buğday unu serpiyoruz ve rulo yapıp ikiye bölüyoruz. Yağladığımız iki ayrı baton kalıbın içerisine biraz tam buğday unu serpip 40 dakika daha bekletiyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 15 dakika pişirdikten sonra fırının derecesini 190 dereceye düşürüp 45 dakika pişiriyoruz.