EKMEK TARİFLERİ

Tereyağlı Çavdar Ekmeği Tarifi

En sağlıklı, en faydalı ve en az kaloriye sahip çavdar ekmeğini bir de tereyağıyla deneyin...

  • 6 kişilik
  • ios-clock-outline 2 saat 50 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Tereyağlı Çavdar Ekmeği

Tarife Başlamadan Önce

Çavdar, Akdeniz’in dağlık bölgeleri ile Kuzey Avrupa en sık ekildiği bölgelerdir. Ülkemizde en çok İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Marmara’da yetişir. Kökü derine yatay olarak gittiği için kurak, soğuk ve yüksek yerlerde daha verimli olur. Kumlu ve milli toprakları sever. Çavdar, tanesi için olduğu kadar yem bitkisi içinde yetiştirilir. Özellikle buğday ekimine elverişli olmayan topraklarda ekilir. Başakları kılçıklı, yaprakları mavi-yeşil renkli, üstü tüylü, taneleri ise sarı, esmer ve yeşilimsi renklerde olur. Saplarından ise hasır şapka, sandalye ve sepet örülmektedir.

Çavdar ekmeğinin kökeni ise çok eski zamanlara uzanır. Koyu çavdar ekmeğinin Orta Çağ’a kadar insanların en temel besin maddesi olduğu bilinmektedir. Çavdarın da buğday gibi kepek, endosperm ve ruşeym olarak ayrılması zor olduğundan, genellikle bütün olarak öğütülür. Rafine beyaz una göre çavdar ununun besleyici değeri çok yüksektir.

Ekmeğin sağlıklısı denildiğinde akla her ne kadar ilk olarak tam buğday ekmeği gelse de, çavdar ekmeğini de yabana atmamak gerekiyor. Çavdar Ekmeği sağlığa faydası ve leziz tadı ile tam tahıl ekmekler arasında yapılacak en iyi seçim bizce. Tereyağlı Çavdar Ekmeği tarifimiz hem çok sağlıklı, hem de çok leziz. Şimdiden ellerinize sağlık... 

 

Tereyağlı Çavdar Ekmeği Malzemeleri

Tereyağlı Çavdar Ekmeği Yapılışı

Tereyağlı Çavdar Ekmeği Nasıl Yapılır?

Bir kaba yarım su bardağı ılık su,  2 tatlı kaşığı kuru maya ve 2 tatlı kaşığı toz şeker koyup 5 dakika bekletiyoruz. Üzerine 5 su bardağı çavdar unu, 1 tatlı kaşığı tuz ve 2 su bardağı ılık su, 2 yemek kaşığı tereyağı koyup yoğuruyoruz. Un az gelirse ele yapışmayacak şekilde un ilave ediyoruz.

Bir kaba hamuru koyup üzerini nemli bir bez ile örterek 1 saat bekletiyoruz.

Hamuru çıkartıp tezgaha biraz çavdar unu serpiyoruz ve ikiye bölüyoruz. Hamura yuvarlak şekil veriyoruz. Yağladığımız yuvarlak iki ayrın kalıbın içerisine biraz tam buğday unu serpip 40 dakika daha bekletiyoruz. Beklettiğimiz hamurların üzerlerine bıçak yardımıyla baklava şeklini veriyoruz.

Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında 15 dakika pişirdikten sonra fırının derecesini 190 dereceye düşürüp 45 dakika pişiriyoruz. Afiyet olsun.