HAMUR İŞİ TARİFLERİ

Zeytinli Açma Tarifi

Kahvaltı sofranız mis gibi açma kokusuyla dolsun isterseniz zeytinli açma tarifini deneyin. Her pazar sofranızda olsun isteyeceksiniz!

  • ios-clock-outline 1 saat 30 dk
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
Zeytinli Açma
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Zeytin ağacı, 1000 yaşına kadar yaşayabilir. Hatta 3000 yaşında zeytin ağaçları bulunduğu, bazı araştırmacılar tarafından ifade edilir. Zeytin ağacının uzun yaşamı, yapraklarındaki, oleuropein maddesine dayanır. Bu madde, zeytin ağaçlarını, hastalık ve zararlılardan korur. Ayrıca yapraklarından çıkan kalsiyum elenolaten maddesi, zararlı virüs, bakteri ve mantarları yok eder.

Zeytinin doğada üremesini sağlayan sadece Karatavuklar’dır, küçük siyah renkli kuşlar (Turdus merula). Bizler yediğimiz zeytinlerin çekirdeklerini toprağa attığımızda, o tohumlardan zeytin ağacı çıkmaz/çıkamaz. Zeytin çekirdekleri odunsu bir yapıda olur. Zeytin meyvesini çok seven karatavuklar, bu meyveleri bir çırpıda yutarak kursaklarında zeytinin etli kısımlarını sindirirler. Odunsu yapıda olan zeytin çekirdeklerini sindiremez ve dışkı yoluyla çekirdekleri dışarıya atarlar. Bu karatavukların kursağından geçmiş olan zeytin çekirdekleri, toprağa düştüğünde çimlenebilir. 

Zeytinli Tombik Poğaça tarifimize bayılıyoruz, bugün açma yapalım istedik. Ve sizlere nefis Zeytinli Açma tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Zeytinli Açma Malzemeleri

Zeytinli Açma Yapılışı

Zeytinli Açma Nasıl Yapılır?

1.5 su bardağı zeytinin çekirdeklerini çıkartıp, robottan geçiriyoruz. Bir kaba 4 su bardağı un, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı mahlep ve 1 paket kuru mayayı ekleyip hepsini karıştırıyoruz. Ortasını açıp, içine 1 kahve fincanı sıvı yağla birlikte 2 su bardağı sütü katıyoruz. Sonrasında kenarlardan aktarıp, güzelce yoğuruyoruz. Kıvamında ve yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam ediyoruz. Geniş ve derin cam bir kaba alıp yaklaşık bir saat kadar dinlendiriyoruz. Sonra tezgahta bu hamuru 10 parçaya ayırıyoruz. Her parçayı merdane yardımıyla açıyoruz. İlk parçayı açtıktan sonra üstüne erittiğimiz yarım paket margarinden bir parça sürüyoruz. Zeytinleri de sürüyoruz ve iki parçayı üst üste koyup, gevşekçe hafif bir uzun rulo yapıp ortadan ikiye bölüyoruz. Her parçayı birbirine doluyoruz. Sonra her iki ucundan çekip hafifçe esnetip uzatıyoruz. Sonra bu parçayı yuvarlayıp güzel açmamızı oluşturuyoruz. Tüm parçaları bu şekilde tamamlıyoruz. Kendinize kolay gelen şekilde de yapabilirsiniz. Sonra ortası boş yuvarlak açma halkalarımızı yağlı kağıtlı fırın tepsimize diziyoruz. Üzerlerine sıvı yağla karıştırmış olduğumuz yumurta sarısını bolca sürüp, çörek otu serpiyoruz. Bir 10 dakika kadar tepside bekletip, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.