SALATA TARİFLERİ

Arpa Şehriyeli Brokoli Salatası Tarifi

Brokoli; kansere ve alzheimera yol açan nedenleri vücuttan yok ettiği gibi aynı zamanda bolca C vitamini içeriyor. Arpa şehriyeli brokoli salatasını mutlaka deneyin!

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
 Arpa Şehriyeli Brokoli Salatası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Lahanagiller ailesine üye olan Brokoli, küçük ve yeşil topluluklar halinde bulunan bir sebzedir. Lahana, karnabahar, alabaş ve Brüksel lahanası ile aynı familyaya üyedirler. Brokoli özellikle karnabahara benzetilir. Ancak ikisi arasındaki en temel fark; karnabaharın beyaz olması, brokolinin ise yeşil renkte olmasıdır. Yakın Çağ Avrupa’sının egzotik bitkisi brokoli. Evet yanlış duymadınız! Brokoli Avrupa’da egzotik bitki olarak görülüyordu. Tanınması ancak 20. yüzyılın başlarında oldu. Tıp dünyasında onun bolca tüketilmesi gerektiğinde hemfikir. Uzmanlar beta karoten açısından oldukça zengin olan brokolinin sıklıkla tüketilmesi gerektiğini, hatta suyunun da ziyan edilmemesi ve içilmesinin faydalı olacağını söylüyor. Güçlü bir kanser savaşçısı olan Brokoli, beta karoten sayesinde mide, bağırsak ve yemek borusu kanser çeşitlerini önlemede yardımcı rol üstlenir.

Brokoli çiğ haldeyken içerisinde karbonhidrat, şeker, yağ ve su bulunur. Bunların yanı sıra A, B vitamin gruplarını, C, E, K vitaminlerini, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, potasyum gibi mineralleri de içeriğinde barındırır. Özellikle C ve K vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Doğal olarak antioksidandır. 

Hem doyurucu hem farklı bir lezzet olan Arpa Şehriye Salatası tarifimiz çokça sevildi. Bugün sizler için Arpa Şehriyeli Brokoli Salatası tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Arpa Şehriyeli Brokoli Salatası Malzemeleri

Arpa Şehriyeli Brokoli Salatası Yapılışı

Arpa Şehriyeli Brokoli Salatası Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 su bardağı yoğurt, 1 diş ezilmiş sarımsak ve 1 yemek kaşığı mayonezi karıştırıyoruz.

Bir küçük boy brokoliyi bir tencerede üzerine çıkana kadar su koyarak haşlıyoruz. Haşladıktan sonra süzüyoruz ve rondodan geçiriyoruz. Rondodan geçirdiğimiz brokolilerin üzerine hazırladığımız yoğurtlu sosu döküyoruz ve karıştırıyoruz.

Ayrı bir tencerenin yarısından fazlasına su koyup ocağa alıyoruz ve kaynayınca 1 su bardağı arpa şehriyeyi içerisine atarak haşlıyoruz. Haşladığımız arpa şehriyeleri süzüyoruz. Arpa şehriyeler süzülünce bir kaba alıyoruz.

Bir kapta 1 su bardağı yoğurt, 1 diş ezilmiş sarımsak ve 1 yemek kaşığı mayonezi karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu sosu arpa şehriyenin üzerine dökerek harmanlıyoruz.

Servis tabağına önce hazırladığımız brokoliyi yayıyoruz. Üzerine hazırladığımız arpa şehriyeleri yayıyoruz ve ceviz taneleri ile süsleyerek servis yapıyoruz. Afiyet olsun...