TATLI TARİFLERİ

Ayvalı Milföy Tarifi

Milföy tatlısı denince aklımıza her zaman ilk olarak elma gelir ama ayvalı milföyü denedikten sonra elmayı geride bırakabilirsiniz...

  • 6 kişilik
  • ios-clock-outline 50 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Ayvalı Milföy
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Anayurdu Avrasya olan Ayva, bir sonbahar meyvesidir. Ayvadan neler neler yapmıyoruz ki, Ayva Tatlısı, Ayva Reçeli ya da hoşafı… Oldukça geniş bir lezzet yelpazesi bulunmaktadır.  Ayva yapraklarından çay da yapılmaktadır. Genel bir kış çayı olan ayva yaprağı çayı, grip, nezle gibi durumlarda kullanılmakta ve adeta şifa dağıtmaktadır. Bu çay doğal bir sakinleştirici olup, kalp sancılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Ayvayı çiğ olarak tüketmek oldukça zordur. Hem yerken boğazda kalması hem de mide tarafından sindirimi zor bir meyve olduğundan genelde pişmiş olarak yenilmektedir. Pişen ayvalar daha rahat tüketilmektedir ve sindirim sorunu da olmaz.

Bugün sizlere Ayvalı Milföy tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

 

 

 

 

 

 

Ayvalı Milföy Malzemeleri

Ayvalı Milföy Yapılışı

Ayvalı Milföy Nasıl Yapılır?

2 tane ayvayı yıkayıp soyuyoruz, ortadan dörde bölüp çekirdeklerini ayıklıyoruz ve küp şekilde doğruyoruz. Bir sos tenceresine yarım su bardağı toz şeker, yarım su bardağı su, 1 yemek kaşığı tereyağı, doğranmış ayvaları koyup rengi koyulaşıp ayvalar pişince ocaktan alıyoruz. Milföylerin ortasına hazırladığımız ayvalardan 1 yemek kaşığı koyup iki yanından içe katlayıp yuvarlıyoruz ve yağlı kağıtlı tepsiye katlanan yerleri alta gelecek şekilde diziyoruz. (Tüm milföyleri bu şekilde hazırlıyoruz) Üzerlerine bıçak yardımıyla çizikler atıyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.