ÇORBA TARİFLERİ

Bakliyat Çorbası Tarifi

Kırmızı ve sarı mercimek, bulgur, maş fasulyesi ve buğday kullanarak hazırladığımız; dumanı üstünde ve doyurucu bakliyat çorbası tarifi...

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Bakliyat Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Maş fasulyesi, kötü kolesterol LDL etki etmesi sebebiyle kalp krizi ve felç gibi ölümcül kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltmaktadır. Böylece kalp sağlığını da korumuş olur. DNA hasarını önlemekle kalmayıp, tehlikeli hücre mutasyonlarını da ortadan kaldırmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda bulunan antioksidan sayesinde serbest radikalleri yok etmektedir. Yüzde 20 veya 24 kadar amino grup asit içerdiğinden tam bir protein deposudur. Yüksek protein ve diyet lifi içerdiğinden, tokluk hormonu olan kolesistokinini harekete geçirerek kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Lif açısından zengin olan Maş fasulyesi, kabızlık ve irritabl bağırsak sendromu rahatsızlıklarını önleyerek sindirim sistemine yardımcı olmaktadır. Maş fasulyesi çözünür diyet lifleri açısından zengin bir gıdadır. Bu gıda LDL olarak bilinen kötü kolesterol seviyesini azaltmaya birebirdir.

Düşük glisemik indeksli gıdalar arasında yer aldığından sağlıklı kan şekeri seviyesini destekleyicidir. Diyabetik dostudur. A vitamini serbest radikallere karşı, gözlerin hücrelerini korumak için bir antioksidan ajan olarak hareket eder. İçeriğinde bulunan lizin adlı enzim uçuk ve yara tedavisinde yardımcıdır. Astıma ve alerjik reaksiyonları azaltmak gibi yararları vardır. Güçlü bir anti-aging olan Maş fasulyesi, bakır açısından zengin olması nedeniyle kırışıklık, yaşlılık lekeleri ve yaş hatlarının varlığını azaltır. Uzmanlar Maş fasulyesinin anti-hipertansif özelliği sebebiyle protein fragmanlarının yüksek konsantrasyonuna etki edebildiğini söylemektedir. Bu da yüksek kan basıncına etki ederek, düşürmesi demek. 

Bugün sizlere nefis Bakliyat Çorbası tarifimizi hazırladık. Bir ara muhakkak Bulgurlu Mercimek Çorbası tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık…

Bakliyat Çorbası Malzemeleri

Pişirme önerisi

İçerisindeki malzemelerden sevmediğiniz varsa onun yerine sevdiğiniz bir bakliyatı aynı ölçüde ekleyebilirsiniz.

Bakliyat Çorbası Yapılışı

Bakliyat Çorbası Nasıl Yapılır?

1 su bardağı maş fasulyesiyle 1 çay bardağı buğdayı haşlıyoruz ve süzüyoruz. Bir tencerede 1 tane yemeklik doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1 tatlı kaşığı domates salçası koyuyoruz ve çeviriyoruz. Üzerine 1 çay bardağı yıkanmış ve ayıklanmış kırmızı mercimek, 1 çay bardağı sarı mercimek ve 1 çay bardağı firik bulgurunu ilave ediyoruz. Haşladığımız maş fasulyesi ve buğdayı da ekleyerek üzerine 6 su bardağı su, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı kuru nane yarım tatlı kaşığı pul biber koyup kaynayınca kısık ateşte pişiriyoruz. (Piştikçe suyu azalırsa sıcak su ilavesi yapabilirsiniz.)