ÇORBA TARİFLERİ

Bal Kabağı Çorbası Tarifi

Kışın en çok tercih edilen çorbalardan bal kabağı çorbasını patatesle pişirmeyi denediniz mi?

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Bal Kabağı Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Bal Kabağı Kabakgiller familyasının şüphesiz en sevilen üyesidir. Görüntüsü, kokusu hele ki piştikten sonra ki tadı ile gönülleri fethetmiştir. Bu aile sadece kabakla da sınırlı değildir üstelik; karpuz, kavun, hıyar vs. gibi bitkilerde mevcuttur. Her biri ayrı ayrı olmasına rağmen ortak özellikleri geniş yapraklarının yanı sıra sürüngen ve sarılgan bitkiler olmasıdır.

Başlıca Kabak Çeşitleri;

Sakız Kabağı:
Beyaz etli, makbul bir kabaktır. Siyah kabuklusuna girit kabağı denmektedir. 20 – 30 cm. kadar uzunluğu olur.
Asma Kabağı: Sakız kabağı cinsindendir. Beyaz bir kabaktır, yemeği yapılır. 6 – 8 cm. çapında, 70 – 80 cm. uzunluğunda olur.
Helvacı Kabağı: Büyük, sert, kalın kabuklu bir kabaktır. Çetin kış şartlarına dayanıklıdır. Tatlı yapmak için kullanılır.
Kestane Kabağı: Sert kabuklu irice bir kabaktır. Pişince kabukları yumuşar, zar gibi soyulur. Yemeği de tatlısı da yapılır.
Bal Kabağı: Kestane kabağının başka cinsidir. Tatlısı yapılır. 40-50 kilo olanlarına da rastlanır.
Su Kabağı: İçi oyularak kap olarak kullanılır. Kabukları sert ve liflidir. 

Bugün sizler için Bal Kabağı Çorbası tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Kerevizli Bal Kabağı Çorbası tarifimizi de denemelisiniz, bizden söylemesi. Şimdiden ellerinize sağlık...

Bal Kabağı Çorbası Malzemeleri

Bal Kabağı Çorbası Yapılışı

Bal Kabağı Çorbası Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 1 tane yemeklik doğranmış soğanla 1 tane küp doğranmış havucu 1 yemek kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 2 tane küp doğranmış patatesi ekliyoruz ve kabuklarını ayıklayıp yıkadığımız 300 gram bal kabağını küp küp doğruyoruz ve çeviriyoruz. Üzerine çıkana kadar su ekleyip, 1 tatlı kaşığı tuz, muskat rendesi ve 1 tatlı kaşığı karabiberi de içine ilave ederek pişiriyoruz. Pişirdikten sonra blendırdan geçiriyoruz ve üzerine krema gezdirerek servis yapıyoruz.