Bezelyeli Çupra

Bezelyeli Çupra Tarifi

Fırında balık pişirmek en kolayı. Hem koku olmuyor hem temizleme derdi yok. Peki çuprayı öylesine fırına atmaktan sıkıldınız mı? İşte size alternatif: Bezelyeli Çupra

5.0

KAÇ KİŞİLİK
2 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Çupra halk arasında bilinen ismi ile Çipura… Sparidae familyasına ait bir balık türüdür. Bilhassa ülkemizin Akdeniz ve Ege kıyılarında yoğunluk göstermektedir. Çupra balığı balık severlerin en çok tercih ettikleri balıklardandır. Eti, az kılçıklı, beyaz, sert ve oldukça lezzetlidir. 

Çupra Balığını Yakından Tanıyalım;

*Çupra balığının simetrik bir sırt ve gövde yapısının olduğu net biçimde belirtilmiştir.
*Kafa bölgesi hafif iri, burun kısmı küt şeklindedir. Ağzı ise terminal konumlu biçimde düzdür.
*Çupra balığının, dişlerinin yapısına göre alt çene ön kısımda 4 adet, arka kısımda 4 sıra ve üst çenede önde 4 adet, arkada 3 sıra biçiminde yerleşim mevcuttur. 
*Çupra balığının üst dudakları, alt dudaklarına oranla daha kalın yapıdadır.
*Gözleri orta seviyede gelişmiştir. Gözlerin arasında V biçimine benzeyen bir bant bulunur.
*Üreme zamanı, ekim ve aralık ayları arasındadır. Bu dönemde 100.000 ile 150.000 arasında yumurta bırakmaktadırlar.
*Hava sıcaklıklarının arttığı günlerde sığ sularda, sıcaklık düştüğünde ve özellikle kış aylarında denizin 30 ila 40 metre kadar derininde yaşarlar. İki yaşını geçtikten sonra derin suları tercih ederler.
*Ortalama olarak boyları 25 ile 35 santim arasında değişiklik gösterir. Gramaj olarak ise 0,5 ile 3 kilo arasındadırlar.
*Hakkındaki en ilginç bilgilerden biride, çupra balıklarının protandrik hermafroditizm olması yani sadece dişi olarak dünyaya gelmesidir. 3-4 yaşlarına gelen çupralar sonradan erkeklik özelliklerine kavuşabilmektedirler.
*Balığın beslenmesine ait yapılan araştırmalarda, Crustacea ve Mollusca familyasından canlılarla beslendiği tespit edilmiştir.
*Çene yapısının oldukça güçlü olması sebebiyle bazı balıkları ve diğer canlıları çok kolay şekilde yiyebilir. Etçil bir balık türüdür.

Bugün sizlere Bezelyeli Çupra tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Patatesli Uskumru tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Bezelyeli Çupra Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 tane çupra balığı
  • 1 tane patates
  • 1 su bardağı haşlanmış bezelye
  • 8 tane siyah zeytin
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 1 tane kuru soğan
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 tatlı kaşığı kişniş
  • Yarım limon

Bezelyeli Çupra Tarifi Nasıl Yapılır?

1 tane ayıklanmış yıkanmış çupra balığını havlu peçeteyle kuruluyoruz bir tepsiye yağlı kağıt üzerine koyuyoruz. Her iki tarafından (önüne ve arkasına) bıçakla çizik atıyoruz. Sıvı yağla her tarafını yağlıyoruz.

Ayrı bir kaba 1 tane soyulmuş ve yıkanmış patatesi küp küp doğruyoruz. Üzerine 1 su bardağı haşlanmış bezelye, yarım tatlı kaşığı tuz ve 1 tane beşe bölünmüş kuru soğan ekleyerek yarım çay bardağı sıvı yağ ilave ediyoruz ve hepsini harmanlıyoruz. Hazırladığımız bu sebzeleri balığın etrafına yayıyoruz. Ayrıca 8 tane çekirdekleri çıkartılmış siyah zeytin de ekliyoruz. 1 tatlı kaşığı kişniş serpiyoruz ve balıkların üzerine de yarım limon dilimleri yerleştiriyoruz. 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun… 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir