Brokoli Salatası

Brokoli Salatası Tarifi

Şimdi brokoli zamanı! Çok hafif ve bol vitaminli, şöyle bir de bol zeytinyağlı brokoli salatası hazırlamaya ne dersiniz? Hem pratik ve kolay hem sağlıklı bir tarif!

5.0

Tarife Başlamadan Önce

Yıl boyunca marketlerde taze olarak bulabileceğimiz Brokoli besin değeri açısından çok önemli bir sebzedir. Her ne kadar çocuklar ve et sevenler, brokolinin tadını beğenmese de sıklıkla tüketilmesi gereken sebzelerden en önemlisidir. Brokoli; lahana, karnabahar, alabaş ve Brüksel lahanası ile beraber Lahanagiller familyasına aittir. 

Brokoli alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta renginin koyu yeşil olmasıdır. Hemen akabinde de saplarının sağlam ve kırılgan olmasına özen gösterin. Sararmış veya pörsümüş brokolilerin besin değeri azaldığından bir işe yaramayacaktır, satın almayınız. Yeri gelmişken hemen belirtmekte fayda var; 100 gram çiğ brokoli yetişkin bir insanın günlük demir, magnezyum minarellerinin %5’ini vitaminlerin de yaklaşık olarak %10’unu karşılamaktadır. 

Brokoli zaman zaman market ve pazarlarda farklı adlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu isimlerin bazıları literatürde bulunurken, bazıları tarım sektöründeki üreticiler ve markalar tarafından kullanılan genel kalıplardır. Yaygın olarak bilinen brokoli çeşitleri şöyledir;

*Yeşil Dük: İlkbahar ve sonbahar mevsimleri bu brokoli türünü yetiştirmek için oldukça uygun mevsimlerdir. Olgunlaşması için yaklaşık 50 gün süre gereklidir.

*Yeşil Yükleyici: Olgunlaşması için 64 güne ihtiyacı vardır. Mahsul için sonbahar en uygun mevsimdir.

*Yeşil Kemer: 67 günlük sürede olgunlaşan bu tür, sonbahar mahsulüdür. Kısa saplı ve büyük başlıdır.

*Pinnacle: Küçük tesbih tanesi büyüklüğünde olan bu brokoli çeşidinin olgunlaşması için 64 gün gerekir. Bu mahsul için en uygun mevsim sonbahardır.

*Ninja: 86 günde olgunlaşan bu brokoli türünün, ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yetiştirilmesi uygundur.

*Arcadia: Hem ilkbahar hem de sonbahar bu brokoli türü için uygun mevsimlerdir. Olgunlaşması için 86 gün gerekir.

*Emperor: 65 gün içinde olgunlaşan bu brokoli çeşidi içinde en uygun mevsimler ilkbahar ve sonbahardır.

Bugün sizlere Brokoli Salatası tarifimizi hazırladık. Ama ben yoğurtlu severim diyorsanız Yoğurtlu Brokoli Salatası tarifimiz tam sizlik. Şimdiden ellerinize sağlık...


Brokoli Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 orta boy brokoli
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Zeytinyağı
  • Limon

Brokoli Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

1 orta boy brokoliyi yıkıyoruz bir tencereye alıyoruz. Tencereye aldığımız brokolilerin yarısına kadar su koyuyoruz. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı sıvı yağ ilave ederek haşlanmaya bırakıyoruz. Brokoliler haşlandıktan sonra güzelce süzüp hepsini çiçek çiçek ayırıyoruz ve üzerlerine zeytinyağı gezdiriyoruz. İstediğimiz kadar limon sıkıyoruz ve bu şekilde servis yapıyoruz. Afiyet olsun... 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
18 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl