EKMEK TARİFLERİ

Çiçek Ekmek (Papatya Ekmek) Tarifi

Görsel açıdan farklı bir sunuma sahip, yumuşacık ve pamuk gibi bir çiçek ekmek yani papatya ekmek yapabilirsiniz...

  • ios-clock-outline 2 saat 30 dk
  • 4 kişi bu tarifi tamamladı
Çiçek Ekmek (Papatya Ekmek)

Tarife Başlamadan Önce

Ekmek, eski Mısırlılar için yaşam demektir. O kadar önem verirler ki ölen yakınları bundan sonra ki hayatlarında yoksun kalmasınlar diye mezarlarına ekmek koyarlarmış. O dönem maaşlarda ekmek üzerinden alınıyormuş. Hatta ve hatta meşhur Mısır Piramitlerini inşa edenlere, yaptıkları iş gücü karşılığında ekmek veriliyormuş. Kişinin maddi durumunu iyi veya kötü olduğu da kaç somun ekmeği olduğu ile doğru orantılıymış.

Yunanlıların ekmek pişirmeyi eski Mısırlılardan öğrendiği söylenilmektedir. Yunanistan ve hemen akabinde Roma İmparatorluğu’nda ekmek halkın başlıca besin maddesi haline gelmiştir. Daha sonraları içine yağ ve yumurta katılmaya başlandığında artık lüks gıda maddeleri arasında yerini almıştır. Beyaz Ekmek zenginlerin, tadı tuzu pek olmayan koyu ekmekler ise fakirlerin sofrasını süslemiştir yıllar boyunca. Günümüzde ise tam tersidir beyaz ekmek hem kolay erişilebilir hem de çok ucuzdur.
 
Hem göze hem mideye hitap eden bir ekmek tarifimiz ile karşınızdayız. Sizlere bugün nefis mi nefis Çiçek Ekmek nam-ı diğer Papatya Ekmek tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Çiçek Ekmek (Papatya Ekmek) Malzemeleri

Çiçek Ekmek (Papatya Ekmek) Yapılışı

Çiçek Ekmek (Papatya Ekmek) Nasıl Yapılır?

Yarım paket yaş mayayı 1 su bardağı ılık suyla karıştırıyoruz. 2-3 dakika kadar bekletildikten sonra hamur yoğurma kabına 4.5 su bardağı un, 1.5 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, yarım su bardağı süt, çeyrek su bardağından biraz daha fazla sıvı yağ ekleyip cıvık bir kıvamda olacak şekilde yoğuruyoruz. 1 saat hamurun mayalanması için üzerini nemli bir bezle örterek bekletiyoruz. Hamur mayalandıktan sonra çiçek şekli vererek tepside 20 dakika kadar daha bekletiyoruz ve üzerine 1 tane yumurta sarısı sürüp çörek otu serpiyoruz. 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar yaklaşık 25-30 dakika pişiriyoruz. Afiyet olsun.