TATLI TARİFLERİ

Çikolatalı Sufle Tarifi

Ağızda eriyen sıcak çikolata keyfini kekle taçlandırmanın en tatlı hali. Mis gibi çikolatalı sufle tarifi

  • 3 kişilik
  • ios-clock-outline 25 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Çikolatalı Sufle
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Kakao ağacının meyvelerinin içinden çıkarılan taneler, birden fazla işlemden geçtikten sonra kızıl kahverengi bir un haline gelir. Bu unun hazırlanış aşamaları ise şu şekildedir; Öncelikle, kakao meyvesinin içindeki taneler ayıklanır ve ekşitmek üzere özel fırınlarda bekletilir. Çünkü ekşiyen tanelerin üzerindeki kabuğu çıkartmak kolay olmaktadır. Kabuğundan ayrılan taneler içi su dolu büyük kazanlara doldurulur ve iyice temizleninceye kadar karıştırılıp, yıkanır. Islanan bu taneler küflenmesin diye iyice kurutulur. Güneşe serilerek kurutulabildiği gibi suni olarak sağlanan bir ısıda da kurutulabilir. Kakao taneli olarak ihraç edilecekse çuvallara, fıçılara yerleştirilip gemilere yüklenir. Unu çıkarılacak ise tanelerin kurutulması yetmez, kavurmakta gerekir. Kavrulan tanelerin dışını örten son kabukta böylece çıkmış olur ve sadece içler kalır. Bu içler kızdırılmış tekerlekler arasında öğütülür. Bu öğütülme esnasında, kakao içleri sıcağın etkisiyle erir, sıvı halinde geniş kaplara doldurulur. Burada da cenderelere aktarılarak yağı çıkarılır. Yağı çıktıktan sonra katılaşan kakao tekrar öğütülür ve o incecik bildiğimiz toz haline bürünür.

Size ağızda eriyen çikolata desek. Hemen hepimizin canı çekti bile değil mi? Bugün mutfağa girdik ve Çikolatalı Sufle tarifimizi hazırladık, tıpkı Damla Çikolatalı Ekmek tarifimizde olduğu gibi buram buram kokusunu içinize çekmeyi unutmayın deriz. Şimdiden ellerinize sağlık…

Çikolatalı Sufle Malzemeleri

Çikolatalı Sufle Yapılışı

Çikolatalı Sufle Nasıl Yapılır?

3 yemek kaşığı tereyağı ve küp şeklinde kesilmiş 80 gram bitter çikolatayı, bir tencerede kısık ateşte eritiyoruz. Eridikten sonra ılınması için 2 dakika kadar bekletiyoruz.

3 tane yumurtanın beyazını, 3 yemek kaşığı toz şeker ilave ettikten sonra bir mikser yardımıyla kar gibi olana kadar çırpıyoruz.

Eritilmiş tereyağı ve bitter çikolatanın üzerine  3 yumurta sarısını  ekliyoruz. 1 yemek kaşığı un, 1 paket vanilya ve çay kaşığının ucuyla tuz katıyoruz. Tüm malzemeyi bir spatula yardımıyla hızlıca karıştırıyoruz. Üzerine kar gibi yaptığımız yumurta aklarını ilave edip dıştan içe doğru yavaşça tahta ya da plastik kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Çok söndürmüyoruz.

Porsiyonluk fırın kaplarını öncelikle tereyağı ile yağlıyoruz. Üzerlerine un serpiştiriyoruz. Unun fazlasını silkeleyerek alıyoruz.Sufle karışımını, kapların üzerinde bir parmak kalınlığında pay kalacak şekilde paylaştırıyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında akışkan kıvamını koruması için sufleleri 12 dakika pişiriyoruz. Fırında bekletmeden alıp pudra şekeri ilavesi ile bekletmeden servis ediyoruz.