POĞAÇA TARİFLERİ

Çörek Otlu Poğaça Tarifi

"Şöyle mayalama derdi olmasın, içine malzeme derdi de olmasın, kolayca hazırlayıp, hemen fırına vereyim" diyorsanız; işte aradığınız pratik tarif: Çörek otlu poğaça!

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Çörek Otlu Poğaça

Tarife Başlamadan Önce

Peygamber efendimizin (sav) hastalandığı zaman çörek otunu bal ve su ile karıştırıp içtiği belirtilmektedir. Kara habbe olarakta bilinen çörek otu, düzenli tüketildiğinde adeta bir şifa kaynağıdır.

Çörek otunun tohumunda doymamış yağ asiti, eterli yağ, vitaminler ve organizma için önemli olan ve az miktarda tüketilmesi gereken değerli maddeler bulunur. Bu maddelerin karışımı sayesinde özellikle hasta kişiler şifa bulur. Vücudun bağışıklık sistemine faydası çoktur. İçeriğinde yüksek oranda bulunan antioksidan maddeleri sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Eklem iltihabının tedavisinde faydalı bir gıdadır. Karaciğeri hastalıklarına ve kansere karşı korur. Şeker hastalarına faydası çoktur. Kandaki şeker miktarını düşürerek, pankreasta insülin salgılayan beta hücrelerini harekete geçirir. Çörek otunun içinde bulunan timokinonun kalp rahatsızlıklarına yol açan homosistein maddesi oranını düşürdüğü belirtilmektedir. Çörek otunun meme kanseri ve prostatı yavaşlatıcı etkisi vardır. Özellikle bronşitli astım, alerjik astım, bahar nezlesi rahatsızlıklarına ciddi oranda fayda sağladığı bilinmektedir. Nefes darlığına karşı da etkilidir. Nefes borusu adalesini genişletme etkisinden dolayı nefes darlığı problemine karşı da faydalıdır.

Onu Mayalı Dereotlu Poçağa tarifinin üzerinde de seviyoruz, Zeytin Ezmeli Poğaça tarifinin üzerinde de. Ama bugün kendinden bir hamurişi yapalım dedik ve sizler için Çörek Otlu Poğaça tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Çörek Otlu Poğaça Malzemeleri

Çörek Otlu Poğaça Yapılışı

Çörek Otlu Poğaça Nasıl Yapılır?

1 su bardağı yoğurt, 1 tane yumurta, 1 yumurta akı, 1 çay bardağı sıvı yağ, 2 yemek kaşığı bitkisel margarin, 1 tatlı kaşığı tuz, aldığı kadar un ve 1 kabartma tozunu bir kapta yoğuruyoruz. (Hamur elinize yapışmayacak hale gelene kadar) Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp elimizde yuvarlayarak yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine diziyoruz. Poğaçaların üzerlerine yumurta sarısı sürerek çörek otu serpiyoruz ve 200 derecelik fırında pişiriyoruz. Afiyet olsun...