POĞAÇA TARİFLERİ

Dereotlu Lor peynirli Poğaça Tarifi

Lor peynirinin en çok yakıştığı dereotuyla birlikte kıyır kıyır bir poğaça hazırlamaya ne dersiniz?

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Dereotlu Lor peynirli Poğaça
yourm yap
4.9

Tarife Başlamadan Önce

Dereotu fosfor, bakır, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve çinko minerallerinin yanı sıra A ve C vitaminleri yönünden de oldukça zengindir. Bir tutam dereotu, yetişkin bir insanın C vitamini ihtiyacının %40’ını A vitamini ihtiyacının ise %43’ünü karşılamaktadır. Anayurdu Asya olarak bilinmektedir. Ülkemizin hemen her yerinde üretilmektedir.

Deneklere verilen dereotu bitkisi özütünün yapılan karşılaştırmasında antidepresan etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Kadınlarda adet dönemi döngüsünü düzenlemektedir. Hatta vakti zamanında ilaç olarakta kullanılmıştır. Dereotunun içerisindeki uçucu yağlar, menstrüel siklusların düzenlenmesinde rol oynayan hormonların salgılanmasını uyardığı düşünülen flavonoidleri içermektedir. Dereotu, vücutta bulunan serbest radikallerle mücadele eder. Doğal antioksidan özelliği sayesinde oksitlenmiş moleküllerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bilim insanları tamda bu sebepten ötürü dereotuna ‘’serbest radikal süpürücü’’ ismini vermişlerdir. Eski çağlardan beri dezenfektan olarak kullanılan dereotu, en az 5.000 yıldır da şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Eski Mısırlılar, yatıştırıcı bir ilaç olarak dereotu kullanmışlardır. Dereotunda bulunan uçucu yağların birçok bakteri ve mantara karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bilindiği üzere ishale sebep olan iki şey bulunur. İlki hazımsızlık ikincisi ise mikrobiyal eylem. Hazımsızlık açısından baktığımızda, dereotu çok iyi sindirim özelliklerine sahip olduğu için oldukça yararlıdır. İkinci olarak dereotu içerisinde bulunan antiseptik yağlar vücutta bulunan mikroplarla savaşır. Bu sayede enfeksiyonları imha ederek, ishali tedavi etmeye yardımcı olur. Dereotu kötü nefesi kontrol etmede yardımcı olur. Gastroözofageal reflü hastalığı, kötü nefesin nedenlerinden biridir. Bu durum, asidin neden olduğu boğazda yanma hissine de sebebiyet verir. 

Lor Peynirli Poğaçamız muhteşem ancak bugün sizlere Dereotlu Lor Peynirli Poğaça tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Dereotlu Lor peynirli Poğaça Malzemeleri

Pişirme önerisi

İsteğe göre üzerine çörek otu da serpebilirsiniz.

Dereotlu Lor peynirli Poğaça Yapılışı

Dereotlu Lor peynirli Poğaça Nasıl Yapılır?

1 su bardağı yoğurt, 1 tane yumurta, 1 yumurta akı, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı bitkisel margarin, 1 tatlı kaşığı tuz, aldığı kadar un ve 1 kabartma tozunu bir kapta yoğuruyoruz. (Hamur elinize yapışmayacak hale gelene kadar) Hamuru küçük parçalar halinde elimizde yuvarlayarak açıyoruz ve içlerine ayrı bir yerde hazırladığımız lor peynir ve dereotu karışımından koyup, kenarlarını parmağımızla bastırarak üstlerini kapatıyoruz. Poğaçaların üzerlerine 1 tane yumurta sarısı sürerek 200 derecede fırınlıyoruz.