BAKLİYAT TARİFLERİ

Etli Nohut Yemeği Tarifi

Kuşbaşı etle nohut yemeğini daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Tereyağlı bir pilav ve ayranla şahane olacak etli nohut yemeği

  • ios-clock-outline 1 saat 30 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Etli Nohut Yemeği
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Türk mutfağının olmazsa olmaz bakliyatlarından biri Nohut. Anavatanı yurdumuzun Güney Doğu bölgesi olarak bilinir. Bazı tarihi kaynaklara göre bu bölgede 7000-7500 yıl önce nohut yetiştiriliyordu. Oldukça bol miktarda nişasta ve azot içermesinin yanı sıra bitkisel protein, B vitamini, demir, kalsiyum, fosfat ve fosfor gibi mineraller açısından da zengin bir besindir. Uzmanlar, haftada en az bir defa nohut yenmesi gerektiğini, bu sayede cinsel istek ve gücünüzün artacağını söylüyorlar.

Nohut, kalp dostudur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür. Menopoz dönemindeki kadınların sıcak basması dedikleri şikayeti azaltır. Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı giderir. Hafızayı güçlendirir. Özellikle çocuklarda öğrenmeyi kolaylaştırdığı bilinmektedir. Kolesterolü düzenler. Doğal bir enerji kaynağıdır. İçerdiği fosfor sebebiyle kemik ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Depresyonu peşin peşin engeller. Her hafta düzenli olarak 1-2 defa nohut tüketmek doğrudan mutluluk hormonlarına etki eder. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tansiyonun düzenlenmesini katkı sağlar. Şeker hastalığını önler ve bağırsakta zararlı bakterilerin gelişmesine engel olur.

Bu kadar özel bir gıda sofralarımızdan eksik olmasın. Kah karşımıza Nohut Kavurması tarifi ile çıksın kah bugünkü gibi Etli Nohut Yemeği olarak. Şimdiden ellerinize sağlık…

Etli Nohut Yemeği Malzemeleri

Etli Nohut Yemeği Yapılışı

Etli Nohut Yemeği Nasıl Yapılır?

Pişirmeden 1 gün önce yarım kilo nohudu ayıklayıp yıkıyoruz ve bir tencerede üzerine çıkana kadar su koyuyoruz. Nohut 1 gün bekledikten sonra tencerenin üzerine biraz daha su ekleyip haşlıyoruz. Nohutlar haşlandıktan sonra bir süzgeçle süzüyoruz.

300 gram dana kuşbaşı eti yıkıyoruz ve kısık ateşte kendi suyunda pişiriyoruz. Üzerine 1 tane soğanı yemeklik doğrayıp yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1,5 yemek kaşığı salça koyup çeviriyoruz ve nohutları atıyoruz. Üzerine çıkana kadar su koyuyoruz ve tuz ile pul biberini atıyoruz. Kısık ateşte nohutlar yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun.