Fırında Kaşarlı Mantar

Fırında Kaşarlı Mantar Tarifi

Fırında kaşarlı mantar deyince aklımıza bütün haldeki mantarların içerisinde erimiş kaşarlar gelir. Bu tarif ise çok farklı! Biraz daha zahmetli ama nefis bir lezzet!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Mantar hakkında enteresan bilgiler mevcut. Bazılarını aşağıda sizlerle paylaştık…

-Buda’nın mantar zehirlenmesi sonucu öldüğü düşünülüyor.

-Roma Kralını karısı mantarla zehirleyip öldürüyor ve yerine Neron geçiyor. Böylece Roma’nın kötü dönemi de başlamış oluyor.

-1846 senesinde İrlanda’da bir mantar çeşidi ülkenin patates besinini yok ediyor ve buna bağlı olarak açlık 5 yıl sürüyor. En az 1 milyon kişinin öldüğü kıtlık başlıyor, 2 milyon İrlanda’lı ise Amerika’ya göç ediyor.

-Milattan Önce 6000’li yıllarda sert ve lifli bir ağaç mantarının ateş yakmak için kav olarak kullanıldığı söyleniyor.

-İngilizlerin “Yenilmez Armada”sını bir mantar yeniyor. Nasıl mı? 1774 senesinde Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda İngilizlerin gemilerinin tahtaları, tohumcukları yüz yıldan fazla canlı kalabilen bir mantar çeşidi tarafından hızla çürütülüyor ve İngilizler, yüzden fazla geminin sadece 30 tanesini kullanabiliyorlar.

-1915 yılında bir mantar çeşidinin Almanların tarım ürünlerine musallat olduğu biliniyor. Bu mantarla baş etmek bir bakır karışımı ile mümkünken, Almanlar bakırı savaş ihtiyaçları için kullanmayı tercih ettiklerinden askerler aç kalıp,hasta oluyor. Tarih Almanların savaştaki yenilgisinde bu mantar çeşidinin büyük rol oynadığını yazıyor.

-Tropik ormanlarda marangoz karıncalar olarak bilinen bir karınca türü vardır. Bazı mantarlar bu karıncaların üzerine tohumcuklarını bırakıp, beyinlerinde yuvalanırlar. Ve bu karıncalar birer zombiye dönüşür.

Kaşarlı Mantar tarifimize farklılık getirdik ve bugün sizler için Fırında Kaşarlı Mantar tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık... 


Fırında Kaşarlı Mantar Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 tane havuç
  • 1 tane kuru soğan
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 15 tane kültür mantarı
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 50 gram kaşar peynir

Fırında Kaşarlı Mantar Tarifi Nasıl Yapılır?

1 tane havucu soyup yıkıyoruz ve bir tencereye küçük küpler şeklinde doğruyoruz. Üzerine çıkana kadar su ekleyip haşlıyoruz ve süzüyoruz.

Bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 15 tane kültür mantarını küçük küçük doğruyoruz ve soğanla birlikte kavuruyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber atarak karıştırıyoruz ve ocaktan alıyoruz. Haşladığımız havuçları da hazırladığımız mantarların içerisine katarak harmanlıyoruz ve cam fırın kabına hepsini döküyoruz. Üzerine 50 gram rendelenmiş kaşar peyniri serperek 200 derecelik fırında kaşarlar eriyene kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…     

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
8 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2870 üye,
  • 1835 tarif,
  • 930 makale
Şimdi ücretsiz katıl