ET YEMEKLERİ

Fırında Patatesli Tavuk Tarifi

Yoğurt sosla nar gibi kızarmış tavuklar ve patatesler... Çok sayıda misafir ağırlayabileceğiniz kolay ve çok lezzetli bir tarif...

  • 3 kişilik
  • ios-clock-outline 1 saat
  • 17 kişi bu tarifi tamamladı
Fırında Patatesli Tavuk
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Patates, 8000 yıllık tarihi ile insanlık için en önemli nimetlerdendir. Günümüzde çağdaş botanistler anavatanı olarak Güney Amerika konusunda uzlaşmışlardır. Patates, And dağları'nda yabani türler olarak üremiş, buradan Kolombiya ve Venezuela'ya oradan da Şili ve kuzey Arjantin'e gelmiştir. En nihayetinde de tüm çeşitleri Peru'da ekilmeye ve üretilmeye başlanmıştır.

Kadınlarda meme kanseri riskini azalttığı, hava kirliliği, radyasyon gibi kimyasal atıklara karşı kanımızı zehirlerden temizleyerek hücre yenilenmesini sağladığı da bilinenler arasındadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, kanı alkali hale getirir. Yapısında fosfor bulunduğu için, patates erkeğin cinsel gücünü arttırır. Patateste bulunan manganez kadınların cilt dostudur. Bu değerli sebze yalnız yenerek değil, kremler ve maskeler yoluyla da kadın tenini güzelleştirir, cilde gerginlik kazandırır. Yüzde 75’i su olan patatesin, potasyum açısından zenginliği ve az sodyum içermesi sebebiyle yüksek tansiyona ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda harika bir antioksidandır. 

Beyaz et severler için enfes bir lezzet daha hazırladık. Fırında Patatesli Tavuk tarifimiz kokusu ve tadı ile baş döndürüyor. Bir ara mutlaka Fırında Patatesli Somon tarifimizi de denemelisiniz. Tam bir lezzet ve sağlık kaynağı. Şimdiden ellerinize sağlık...

Fırında Patatesli Tavuk Malzemeleri

Fırında Patatesli Tavuk Yapılışı

Fırında Patatesli Tavuk Nasıl Yapılır?

5 tane tavuk pirzolanın derilerini çıkartıp yıkıyoruz ve süzgeçte bekletiyoruz.

Sosu için: Bir çukur kasede 1 yemek kaşığı yoğurt, yarım yemek kaşığı salça ve 2 yemek kaşığı sıvı yağı karıştırıyoruz.

Tavukları bu sosun içerisine alıyoruz. 3 tane küçük taze patatesi soyup bu sosun içerisine alıyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber atarak hepsini harmanlıyoruz. Fırın tepsisine sırayla diziyoruz. Tavukların bacaklarını folyo ile sarıyoruz. Kalan sosu üzerine gezdiriyoruz. Üstünü yağlı kağıt ile kapatıyoruz. 200 derecelik fırında yarım saat üzeri kapalı pişirip kağıdını aldıktan sonra tekrar üstü açık şekilde kızarana kadar pişiriyoruz.