Gelincik Reçeli

Gelincik Reçeli Tarifi

Çok bilinmemekle birlikte aslında Bozcaada'nın en sevilen reçellerinden biridir gelincik reçeli. Siz de bu tarifle kahvaltı sofranızda farkınızı ortaya koyun!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat

Tarife Başlamadan Önce

Kavuşamayan aşıkların çiçeği o. Hal böyle olunca da buram buram hüzün kokuyor... Gelincik çiçeğine aşotu, angülü, gelingülü, gelinotu, papaver rhoeas ve papaveraceae de denmektedir. Gelincikgiller ailesinin ferdi bu hüzün çiçeğinin hikayesi de hayli acıklıdır. Mayıs ve Ağustos ayları arasında yetişen bu bitki, kırmızı renkli çiçekler açar ve boyları genellikle 30 santime kadar ulaşır.

Eskiden Romalılar aşık olanlara ve kara sevdaya düşenlere gelincik çiçeğinden yaptıkları içeceklerden ikram ederlermiş. Bu içeceğin aşk acısını, aşk acısından doğan kalp sancısını hafifleteceğini düşünürlermiş. Yunan mitolojisinde bir çok Tanrı’nın vazgeçemediği çiçekmiş kendisi. Uyku Tanrısı Hypnos’un çocuklarından olan Morpheus, uyutmak istediklerine gelincik çiçeğinden taçlar verirmiş. Gelincik çiçeği, geçmişten günümüze insanlar ile özdeşleştirilir. İnce yaprakları ve narinliği insanların yüreğini, ufacık bir rüzgarda koparak yok olması insanların kırılganlığını, topraktan kökünün koptuğu anda ömrünü tamamlaması yani insanların yüreğindeki sevginin yok olmasını temsil eder. 

Tüm aşıkların kavuşması dileğiyle diyor ve bugünkü tarifimize ışık hızıyla geçmek istiyoruz. Gülün mis kokulu yapraklarından hazırladığımız Gül Reçeli tarifimize bir başka çiçeğin yapraklarını ekledik. Enfes tadı ile Gelincik Reçeli tarifimiz öyle güzel ve farklı ki, bayılacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık…


Gelincik Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilo toz şeker
  • 1 kilo gelincik çiçeği
  • 2 su bardağı su
  • Yarım çay kaşığından daha az vanilya
  • 1 tatlı kaşığı toz limon tuzu

Gelincik Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

Gelinciklerin diplerindeki siyah kısımları kesiyoruz.(Gelinciklerin siyah kısımları alkaloid yani kimyasal madde içeriyor) Kestikten sonra iyice yıkıyoruz ve süzülmesi için süzgece alıyoruz. Gelincikler süzüldükten sonra bir kaba alarak üzerine kaynar su döküyoruz ve bir kaşık yardımıyla alt üst ediyoruz.(Bu esnada renkleri siyaha dönüyor.)

Bir tencereye 1 kilo toz şeker ve 2 bardak su koyarak koyulaşana kadar kaynatıyoruz.

Süzülen gelincikleri iyice sıkıyoruz ve hazırladığımız şerbete atarak kısık ateşte kaynatıyoruz. Gelincik reçeli kıvam alınca yarım çay kaşığından daha az vanilya ekleyip bir taşım daha kaynatıyoruz. Üzerine 1 tatlı kaşığı toz limon tuzu ilave ediyoruz ve bir taşım daha kaynatıyoruz. Limon tuzu ekleyince gelinciklerin rengi kırmızıya dönüyor. Gelincik reçelimiz sıcakken kavanozlara dolduruyoruz. Afiyet olsun... 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2670 üye,
  • 1770 tarif,
  • 903 makale
Şimdi ücretsiz katıl