ET YEMEKLERİ

Hamburger Tarifi

Kendi hamburgerinizi kendiniz yapabilir, istediğiniz malzemeyi kullanabilir, istediğiniz kadar tüketebilirsiniz...

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Hamburger

Tarife Başlamadan Önce

İki dilim yuvarlak ekmek arasına konulan et köfteden yapılan bir sandviç türüdür. Özellikle ketçap, mayonez, turşu, karamelize ya da normal soğan, domates, hardal gibi malzemelerin de ilavesiyle servis edilmektedir. Yapımında zaman zaman tavuk eti de kullanılan hamburger, yağ oranı oldukça yüksek bir besin.

Tarihi Orta Asya’ya, Tatar diye bilinen Türk topluluklarına kadar uzanmaktadır. Tatar savaşçıları eti çiğ olarak tüketiyorlardı. Uzun seferlere çıktıklarında çiğ etleri eyerlerinin altına koyarlarmış. Atın hareketleri sonucu bu etler az da olsa pişip kolay yenebilir kıvama gelmekteymiş. Bu uzun seferlerin birinde eti eyerin altından çıkarttıklarında üzerine tuz, biber ve soğan da ilave etmeye başlamışlar. İşte bugün bilinen Tatar bifteği böyle ortaya çıkmış. 1800’lü yılların ortalarında, Almanya’nın Hamburg şehrinden bir tüccar, ticaret için gittiği Orta Asya’da Tatar Bifteği’ni yemiş, beğenmiş ve Almanya’ya getirmiş. Bu bifteği Almanya’da Hamburg Bifteği olarak satmaya başlamış. Daha sonraki zamanlarda yine Hamburg’lu bir aşçı bu eti kızartarak servis etmiş ve ona Hamburg’a ait anlamına gelen Hamburger adını vermiş.

Uzun lafın kısası “hamburgeri kim buldu?” sorusuna birden fazla cevap veriyor tarihin tozlu sayfaları. Kim ya da kimler bulduysa müteşekkiriz. “Bize hamburgeri bu kadar sevdiren nedir?” sorusunun cevabını size bırakıyor, “sahi şöyle güzel bir hamburgeri evde nasıl yaparız?” sorusuna ise seve seve cevap oluyoruz. Nefis Hamburger tarifimiz en az Otlu Hamburger tarifimiz kadar güzel kokuyor. Buyursunlar...

Hamburger Malzemeleri

Pişirme önerisi

Arzuya göre içerisine ketçap ve mayonez ilave edilebilir.

Hamburger Yapılışı

Hamburger Nasıl Yapılır?

Bir kapta 500 gram kıymanın içerisine 1 tane rendelenmiş soğan, yarım çay bardağı galeta unu, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karabiber koyup yoğuruyoruz.

Hazırladığımız köfte harcını dört eşit parçaya böldükten sonra yuvarlak şekilde kalın köfteler yapıyoruz. Izgara izli ya da döküm tavayı ocakta kızdırıp hazırladığımız köfteleri tavaya yerleştirdikten sonra iki tarafını da kızartıyoruz.

Hamburger ekmeklerinin iç kısımlarına tereyağı sürdükten sonra ızgara tavada bir parça ısıtıyoruz.Hamburger ekmeklerinin taban kısımlarını servis tabaklarına alıyoruz ve üzerine kızarmış köfteleri yerleştiriyoruz. Üzerine sırasıyla domates dilimleri, salatalık turşusu ve kıvırcık marul yapraklarını yerleştirdikten sonra hamburger ekmeklerini kapatıp patates kızartmasıyla servis yapıyoruz. Servis yaparken dağılmaması için üzerinden kürdan batırıyoruz. Afiyet olsun...