ET YEMEKLERİ

Otlu Hamburger Tarifi

Fesleğen tadını ve kokusunu seviyorsanız kendinize otlu hamburger hazırlayabilirsiniz...

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 30 dk
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Otlu Hamburger
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

19. Yüzyıl ortalarında Almanya’nın Hamburg şehrinden bir tacir, iş için gittiği Orta Asya’da Tatar bifteğini çok sever. Bunu Almanya’ya getirir ve Hamburg Bifteği etiketi ile satmaya başlar. Yine o dönem bir başka Hamburg’lu aşçı bu Hamburg bifteğini yağda kızartarak servis eder, çok beğenilir. Bu aşçı yaptığı ete “Hamburg’a ait” anlamına gelen Hamburger demiştir.

Önde gelen hamburger tarihçileri (Hakikaten böyle tarihçiler var) hamburgerin kökeninin Teksas, Athens’lı bir restoran sahibi olan Flethcer Davies olduğunu, hatta 1904 senesinde gerçekleşen St. Louis Dünya Fuarı’nda açtığı stand ile “İhtiyar Dave’in Hamburger Büfesi” olduğunu öne sürmektedirler. Bu iddiaları öyle ikna ediciydi ki, Teksas eyalet meclisi 2006 yılının Kasım ayında Athens’in “Hamburgerin orijinal vatanı” olduğunu onayladı ve bu yönde karar çıkardı. Bunun gibi birkaç farklı hikayesi daha var hamburgerin, ama hala Amerikalılar, hamburgerin kendilerine ait olduğunu iddia etmeye devam ediyorlar.

Hamburger bifteği Almanya’nın dışına iki farklı yoldan çıkmıştır. Bunlardan ilki, bir fizikçi olan Dr. J.H. Salisbury’nin hamburgeri İngiltere’ye götürmesiyle oldu. Sağlıklı yaşam üzerine de araştırmaları bulunan Dr. Salisbury, günde üç öğün, öncesinde sıcak su ile yıkanmış biftek yenmesi gerektiğini savunuyordu. Bu nedenle İngiltere’de hamburger, “Salisbury Bifteği” olarak anılıyordu. İkincisi ise, 19. yüzyılın sonlarında Alman göçmenleriyle birlikte Amerika’ya gidişi oldu. Hamburger bifteğinden yapılan sandviçlerin adı Amerika’da hamburger olarak kaldı.

Ayaküstü yemek denilince aklımıza ilk hamburger gelir. Biz bugün sizlere evinizde hazırlayacağınız ve yemelere doyamayacağınız, bol yeşillikli Otlu Hamburger tarifi ile merhaba demek istiyoruz. Hamburger ‘den farkı mı? Onu da yapıp yedikten sonra siz söyleyin… Şimdiden afiyetler olsun.

Otlu Hamburger Malzemeleri

Otlu Hamburger Yapılışı

Otlu Hamburger Nasıl Yapılır?

Bir kapta 500 gram kıyma, 1 tane rendelenmiş soğan, 1 avuç doğranmış maydanoz, 3 yemek kaşığı kıyılmış taze fesleğen, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber ve 1 diş ezilmiş sarımsağı yoğuruyoruz. Büyük yuvarlak olacak şekilde 4 tane hamburger köftesi yapıyoruz ve buzdolabında dinlenmeye bırakıyoruz.

Hazırladığımız hamburger köftelerini 3 yemek kaşığı tereyağı koyduğumuz ve köpürttüğümüz döküm tavada kızartıp hamburger ekmeklerinin içerisine köfteleri yerleştiriyoruz. Ayrıca ekmeklerin içerisine birer dilim marul yaprağı ve halka doğranmış soğan koyuyoruz.