TATLI TARİFLERİ

Hurmalı Bülbül Yuvası Tarifi

Geleneksel tatlı tariflerinden bülbül yuvasını baklavalık yufkadan kolayca yapabilir, hurma ile farklılık yaratabilirsiniz...

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 19 kişi bu tarifi tamamladı
Hurmalı Bülbül Yuvası
yourm yap
5.0

Hurmalı Bülbül Yuvası Malzemeleri

Hurmalı Bülbül Yuvası Yapılışı

Hurmalı Bülbül Yuvası Nasıl Yapılır?

Şerbeti: Bir sos tenceresinde 1.5 su bardağı toz şeker ve 2 su bardağı suyu kaynatıyoruz. Kaynayan şerbeti ocaktan aldıktan sonra bir iki damla limon sıkıp soğumaya bırakıyoruz.

Hurmaların iç çekirdeklerini çıkartıyoruz ve hafif parçalı kalacak şekilde robottan geçiriyoruz ve bir kaba alıyoruz. 1 su bardağı dövülmüş ceviz koyarak karıştırıyoruz.

1 tane baklava yufkasını tezgaha alıyoruz ve üzerini tereyağı ile yağlıyoruz ve hazırladığımız harçtan yerleştirip oklava yardımıyla sarıyoruz ve büzdükten sonra oklavadan çıkartıyoruz. Çıkardığımız yufkayı ikiye bölüp yuvarlaklar yapıyoruz ve tepsiye yerleştiriyoruz. Geri kalan 3 yufka için de aynı işlemleri yapıyoruz. Üzerlerini de erimiş tereyağı ile yağlıyoruz. 190 derecelik fırında kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Pişen tatlıları fırından alıyoruz ve üzerine soğuk şerbet dökerek soğumaya bırakıyoruz. Dilerseniz kaymak ile servis edebilirsiniz.