TATLI TARİFLERİ

İncir Uyutması Tarifi

Sadece 2 malzeme ile yapılan dünyanın en kolay ve en faydalı tatlısı diyebiliriz! İncir Uyutması sadece süt ve kuru incirle yapacağınız nefis ve hafif bir lezzet!

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
İncir Uyutması
yourm yap
5.0

İncir Uyutması Malzemeleri

Pişirme önerisi

* Siz dilediğiniz malzeme ile tatlılarınızın üzerlerini süsleme yapabilirsiniz. Özellikle fıstık seviyorsanız tavsiye ederiz.

İncir Uyutması Yapılışı

İncir Uyutması Nasıl Yapılır?

Bir kaba 20 tane kuru inciri koyuyoruz ve üzerine çıkana kadar kaynattığımız sıcak suyu ilave edip 20 dakika bekletiyoruz.

İncirler beklerken bir tencerede 1 litre sütü ısıtıyoruz. Serçe parmağımızla test yapıyoruz. Sütün içinde parmağımız 5 dakika dayanıyor ve yanmıyorsa o halde sütümüz olmuştur. Bu tarifte sütün ısı ayarı çok önemli.

20 dakika sıcak suda beklettiğimiz kuru incirlerin baş kısımlarını kestikten sonra bir tencereye küçük küçük doğruyoruz. Üzerine ısıttığımız sütün yarısını dökerek blendırdan geçiriyoruz. Blendır işleminden sonra kalan sütün yarısını da üzerine döküyoruz ve kaşık yardımıyla karıştırıyoruz. Hazırladığımız tatlımızı kaselere kepçe yardımıyla boşaltıyoruz. Kaselerin üzerine bir tepsi kapatıyoruz ve üzerlerini de örtü ile örtüyoruz. Bu şekilde oda sıcaklığında 3 saat bekletiyoruz. Beklettiğimiz tatlıların üzerlerini dilimlenmiş kuru incir, hindistan cevizi ve dövülmüş ceviz ile süsleyerek buzdolabında tekrar 1 saat soğuması için bekletiyoruz. Afiyet olsun…