TATLI TARİFLERİ

İrmikli Milföy Tarifi

Milföy börek tariflerine alışkınız. Ancak esasında milföyden nefis tatlılar hazırlanıyor. Bunlardan en farklısı da İrmikli Milföy Tatlısı...

  • 5 kişilik
  • ios-clock-outline 35 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
İrmikli Milföy

Tarife Başlamadan Önce

İrmik, içeriğinde barındırdığı bol miktarda ki demir minerali sayesinde özellikle kansızlık problemi yaşayan insanlar için oldukça önemli bir mineraldir. Demir minerali sayesinde kandaki oksijeni taşıyan hemoglobin daha verimli bir şekilde çalışır. Bu iri taneli un, kalp ve böbrek sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. İrmik içeriğinde barındırdığı potasyum sayesinde  kalp ve böbrek için önemli olan elektrolitlerin yeterli miktarda ve oranda kalmasına yardımcı olur. İrmiğin içerisinde karbonhidratta bol miktarda bulunur. Karbonhidrat miktarının fazlalığı özellikle spor yapanlar için oldukça önemlidir. Diyet yapan kişiler de lifli gıda olduğu için tokluk hissi veren irmiği tercih etmektedirler. İrmiğin faydaları arasında aynı zamanda hazmı kolaylaştırması da bilinir. Tüm bunların yanı sıra kan şekerini düzenleyip dengelemesi, enerji vermesi, E ve B vitaminleri açısından zengin olması da insan vücuduna sağladığı diğer faydalardır.

100 gram İrmik, 369 kaloridir. İçerisindeki toplam yağ miktarı 1,1 gramken sodyum miktarı 1 miligram, potasyum miktarı 186 miligram, karbonhidrat değeri ise 73 gramdır. Muhallebili Milföy tatlımızdan sonra sıra geldi İrmikli Milföy tarifimizi yapmaya. O halde doğru mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık…

İrmikli Milföy Malzemeleri

İrmikli Milföy Yapılışı

İrmikli Milföy Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 2 su bardağı süt, 4 yemek kaşığı irmik ve 3 tatlı kaşığı toz şekeri el çırpıcısıyla karıştırarak pişiriyoruz. Muhallebi kıvamına gelince soğumaya bırakıyoruz.

10 tane milföylerin uç kısımlarına hazırladığımız irmikli muhallebi harcından koyarak üçgen şeklinde kapatıp kenarlarından bastırıyoruz. Yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine milföyleri diziyoruz. Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında milföyler pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Servis yaparken üzerlerine pudra şekeri serpiyoruz.