DOLMA TARİFLERİ

Ispanak Dolması Tarifi

Pişirmesi kısa ama hazırlık aşaması epey meşakkatli bir dolma tarifi veriyoruz. Yapılışı incelik isteyen ıspanak dolması, yedikten sonra bu zorluklara inanın değiyor!

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Ispanak Dolması

Tarife Başlamadan Önce

Ispanakgiller familyasının en değerli üyesi Ispanak. Anavatanı Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgeleri kabul edilmektedir. 11. Yüzyılda İranlı Araplar tarafından Avrupa/İspanya’ya götürülmüştür. Ispanak yaprağı etli ve koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil olan çok sayıda çiçekli, tek yıllık otsu bitkidir.

Ispanak içeriğinde A, B, C, E grubu vitaminlerini oldukça fazla barındırır. Bunların yanı sıra fosfor, iyot ve magnezyum mineralleri de içerir. En önemli özelliği ise demir yönünden oldukça zengin bir sebze olmasıdır. Ispanak serin ve rutubetli havaları sever. -5 dereceye kadar dayanır, daha fazla soğukta zarar görür. İki türü vardır. Dikenli ve dikensiz.
Dikenli ıspanak, tohumları dikenli ve köşeli, yaprakları da mızrak şeklindedir. Kışa daha dayanıklıdır. Dikensiz ıspanak ise tohumları dikensiz ve yaprakları geniştir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde tercih edileni dikensiz olandır. Ispanak tüketmeden önce çok iyi yıkanması gereken bir sebzedir. Kazık köklü olduğundan bitkinin yaprakları arasına dolan çamur birden fazla yıkama sonunda ancak temizlenir.

Hayatımızda kendine önemli bir yer edinen ıspanağı bildiğiniz üzere çeşit çeşit tariflerde kullanmaktayız. Hatta ve hatta artık tatlılarda da ıspanak kullanıyoruz. Bkz. Ispanaklı Pasta tarifimiz. Biz bugün bu faydalı sebzeden dolma yaptık, enfes oldu. Ispanaklı Dolma tarifimize buyursunlar. Şimdiden ellerinize sağlık…

Ispanak Dolması Malzemeleri

Pişirme önerisi

Margarin kullanmak istemiyorsanız sıvı yağ ile de yapabilirsiniz...

Ispanak Dolması Yapılışı

Ispanak Dolması Nasıl Yapılır?

1.5 kilo büyük yapraklı ıspanağın saplarını nazikçe ayıklıyoruz. Yapraklarını tek tek dikkatli şekilde yıkıyoruz ki yırtılmasın.

Bir tencereye su koyup kaynatıyoruz ve kaynayan suya ıspanak yapraklarını batırıp hemen çıkartıyoruz ve bir süzgece alıyoruz. Bütün ıspanakları bu şekilde haşlıyoruz.

Bir kaba 1 tane yemeklik doğranmış kuru soğan, yarım demet doğranmış maydanoz, 300 gram kıyma, 2 avuç ayıklanmış ve yıkanmış pirinç ve 1 yemek kaşığı salça koyuyoruz. Üzerine 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı tuz serperek hepsini harmanlıyoruz. Üzerine 1 çay bardağı su koyup iyice karıştırıyoruz.

Hazırladığımız harcı ıspanak yapraklarının içerisine koyarak (az koyuyoruz çünkü patlamasını istemiyoruz. Yapraklar küçük ve narin oluyor.) dolma şeklinde sarıyoruz.

Tencerenin dibine 1 yemek kaşığı domates salçasını yayıyoruz. Üzerine hazırladığımız ıspanak dolmalarını diziyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı bitkisel margarin ve 1 yemek kaşığı tereyağı ekliyoruz ve üzerine çıkana kadar su ilave ediyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz serpip kapağı kapalı şekilde kısık ateşte pişiriyoruz. Servis yaparken üzerine yoğurt gezdiriyoruz. Afiyet olsun…