Ispanaklı Yumurta

Ispanaklı Yumurta Tarifi

Ispanak yemeğini sevmiyorsanız ıspanağı kavurabilir ve yumurtayla çok daha lezzetli hale getirebilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
20 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Ispanak içeriğinde A, B, C, E grubu vitaminlerini oldukça fazla barındırır. Bunların yanı sıra fosfor, iyot ve magnezyum mineralleri de içerir. En önemli özelliği ise demir yönünden oldukça zengin bir sebze olmasıdır. İki çeşit ıspanak vardır; dikenli ve dikensiz.
Dikenli ıspanak, tohumları dikenli ve köşeli, yaprakları da mızrak şeklindedir. Kışa daha dayanıklıdır. Dikensiz ıspanak ise tohumları dikensiz ve yaprakları geniştir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde tercih edileni dikensiz olandır. Ispanak tüketmeden önce çok iyi yıkanması gereken bir sebzedir. Kazık köklü olduğundan bitkinin yaprakları arasına dolan çamur birden fazla yıkama sonunda ancak temizlenir. 

Ispanağın kaynatarak suyunu içmek çok faydalıdır. Ispanağı kaynamış süte batırarak yüz ve boyun bölgesine yapılan maskeler, cildin parlaklık kazanması ve eski sağlığına kavuşması bakımından önemlidir. Çok pişirmek vitaminlerinin ölmesi demektir. Hafif çiğ olmasına özen gösterin. Yemeği pişirirken zeytinyağı kullanmak, pirinç yerine de bulgur eklemek daha faydalı olmasını sağlayacaktır. Çocuklar için farklı alternatifler bularak mutlaka tüketmelerine özen gösterin.

Çocuklara ıspanağı sevdirmenin Ispanak Topları tarifimizden sonraki en güzel, en besleyici halidir Ispanaklı Yumurta. Şimdiden ellerinize sağlık…


Ispanaklı Yumurta Tarifi İçin Malzemeler

  • 8 yaprak ıspanak
  • 1 tane soğan
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı pulbiber
  • 1 tane yumurta

Ispanaklı Yumurta Tarifi Nasıl Yapılır?

8 yaprak ıspanağı yıkıyoruz ve ince ince (sapları da dahil) doğruyoruz. Bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine ıspanakları ilave ediyoruz. 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı pulbiber ilave edip kavuruyoruz. Ispanağın ortasını açıp 1 tane yumurta kırıp kapağını kapatıyoruz ve yumurta pişince ocaktan alıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir