Jambonlu Makarna

Jambonlu Makarna Tarifi

Farklı ve kolay bir makarna tarifi arıyor ve jambon seviyorsanız jambonlu makarna tadına bayılacaksınız...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Durum buğdayı, su ve yumurtadan yapılan en güzel besinlerden biridir Makarna…
 
Durum buğdayı yüksek gluten içerdiğinden makarna için en elverişli buğday olmaktadır. Ve bu makarnalar kurutulduğunda hemen hemen sonsuz bir süre saklanabilmektedir. Memleketimizde durum buğdayı üretildiğinden, aynı zamanda ucuz, pratik ve uzun raf ömrü sayesinde sofralarımızın olmazsa olmazları arasındadır. Makarna denilince İtalya, İtalyan yemeği denilince makarna ilk akla gelenlerdir şüphesiz. Bu yüzden de yüzyıllar boyudur kökeninin İtalya olduğu düşünülür. Kültürel olarak italyan yemeği olsa da, Japonya ve Çin noodle’larından türemiş bir yemek olması ihtimal dahilindedir. Arkeologlar, Asyalıların makarna ve türevlerini binlerce yıl öncede ürettiklerine inanmaktadır. 
 
Bugüne kadar yapılan araştırmalara rağmen makarnayı keşfeden ve ilk yapan topluma ne yazık ki ulaşılamamıştır. Roma’da yer alan Makarna Müze’sinde (evet yanlış okumadınız Makarna Müzesi) bulunan belgelerde de makarnanın nereden geldiği hakkında detaylı bilgi verilmemiştir. Marco Polo’nun 1292 yılında Çin ziyareti dönüşünde İtalya’ya spagetti ve yapılışı hakkında bilgi getirdiği kayıtlarda mevcuttur. Daha ileriki tarihi kayıtlara bakıldığında ise, Arapların hazırladıkları hamurları tahta çubukların üzerine sarıp güneşte kuruttukları, kuruyan bu hamurları depolarda sakladıkları bilinir. 10. Yüzyıl da Arap yarımadasında kurutularak ticareti yapılan hamurların, şehriye ve makarna olduğu düşünülmektedir. 20. Yüzyıla kadar İtalya başta olmak üzere Arap yarımadası ve Çin’de üretilmeye ve tüketilmeye devam eden makarna az maliyetli ve kolay ulaşılabilir olması sebebiyle tüm dünyada farklı şekillerde hazırlanıp tüketilir hale geldi. Makarnadan bahsettik peki ya pizza. Bu muhteşem lezzetli hamurun pizza oluş hikayesi Milattan sonra 997 yılında İtalya’nın Gaeta bölgesine dayanmaktadır. İlk zamanlarda bir fakir yiyeceği iken, İtalya Kraliçesi Margherita’nın beğenmesiyle saray sofralarına taşınır.
 
Bugün sizler için Jambonlu Makarna tarifimizi hazırladık. Az kalsın unutuyorduk, bir ara mutlaka Peynirli Ravioli tarifimizi denemelisiniz :) Şimdiden ellerinize sağlık...


Jambonlu Makarna Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 paket penne makarna
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım tatlı kaşığı tuz atıp
  • 100 gram (1 küçük paket) jambon
  • 1 paket krema

Jambonlu Makarna Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tencerede su kaynatıp 1 tatlı kaşığı tuz atıyoruz ve kaynayan suda 1 paket penne makarnayı haşlıyoruz ve süzüyoruz. Bir tencereye 2 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı sıvı yağ  koyup eriyince makarnaları içerisine atıyoruz ve yarım tatlı kaşığı tuz atıp çeviriyoruz. Üzerine uzun şeritler halinde doğradığımız 100 gram (1 küçük paket) jambonları atıyoruz ve 1 paket krema ekleyip hepsini harmanlıyoruz. 5 dakika sonra ocaktan alıp servis yapıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl