DOLMA TARİFLERİ

Kabak Dolması Tarifi

Hem doyurucu hem sağlıklı bir ana yemek arıyorsanız kabak dolması tarifi tam size göre...

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Kabak Dolması
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

7500 yıl önce Meksika ve Orta Amerika'da keşfedilen ve hemen her çeşit olarak tüketilen kabak, karoten alfa ve karoren beta maddeleri bakımından doğada ki en zengin sebzelerden biridir. Anavatanı Kuzey Amerika kabul edilmiştir. Kabak, A ve C vitaminleri, magnezyum, potasyum, bakır ve fosfat yönünden zengindir. Kalorisi düşük, bol lifli ve su içeriği yüksek bir sebzedir. 

En bilinen altı çeşit kabak vardır. Bunlardan ilki Sakız kabağıdır. Sakız kabağı, beyaz etli, makbul bir kabaktır. Siyah kabuklusuna girit kabağı denir. Asma kabağı da Sakız kabağı cinsindendir. Beyaz bir kabaktır, yemeği yapılır. Helvacı kabağı ise büyük sert, kalın kabuklu bir kabak türüdür. Çetin kış şartlarına dayanıklıdır. Tatlı yapmak için kullanılır. Kestane kabağı yine sert kabuklu ve irice bir kabaktır. Pişince kabukları yumuşar, zar gibi soyulur. Yemeği de tatlısı da yapılır. Bal kabağı Kestane kabağının bir başka türüdür. Tatlısı yapılmaktadır. ağırlığı bazen 30-50 kilo arasında olabilmektedir. Birde Su kabağı vardır içi oyulur ve kap olarak kullanılır.

Hep Biber Dolması yapacak değiliz evlerimizde, öyle değil mi? Bugün enfes Kabak Dolması tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kabak Dolması Malzemeleri

Kabak Dolması Yapılışı

Kabak Dolması Nasıl Yapılır?

Bir kaba 300 gram dana kıyması, 1 tane yemeklik doğranmış soğan, 3 avuç ayıklanmış ve yıkanmış pirinç, 1 dolu çorba kaşığı domates salçası, 2 avuç doğranmış maydanoz, 1 tutam kuru nane, 1 avuç dereotu ve 1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz ve yarım çay bardağı su koyup hepsini harmanlıyoruz.

5 tane kabağı soyuyoruz yıkıyoruz ve ortadan ikiye bölüyoruz. İçlerini oyduktan sonra hazırladığımız kıymalı harçtan dolduruyoruz.

Altına 1 tatlı kaşığı salça sürdüğümüz tencereye devrilmeyecek şekilde diziyoruz. Kabakların arasına gelecek şekilde 1 çorba kaşığı margarin koyuyoruz. Kabakların yarısına kadar su ekliyoruz ve suyuna 1 tutam tuz atıp pişiriyoruz. (kabaklar yumuşayana kadar) Dilerseniz yoğurt ile servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun…