SEBZE YEMEKLERİ

Kabak Musakka Tarifi

Patlıcandan yapılan musakka yemeğini kabakla denediniz mi? Hadi farklılık yaratın! Kabak sevmeyenleri bile sevdiren lezzetine doyulmaz kabak musakka yapın!

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Kabak Musakka
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Meyveleri sebze olarak tüketilen yıllık bitkilerdendir kabak. Yani her yıl en baştan üretilir. 7500 yıl önce keşfedilen ve hemen her çeşit olarak tüketilen kabak, karoten alfa ve karoren beta maddeleri bakımından doğada ki en zengin sebzelerden biridir. 

Başlıca çeşitleri ise şunlardır;

Sakız Kabağı: Beyaz etli, makbul bir kabaktır. Siyah kabuklusuna girit kabağı denmektedir. 20 – 30 cm. kadar uzunluğu olur.

Asma Kabağı: Sakız kabağı cinsindendir. Beyaz bir kabaktır, yemeği yapılır. 6 – 8 cm. çapında, 70 – 80 cm. uzunluğunda olur.

Helvacı Kabağı: Büyük, sert, kalın kabuklu bir kabaktır. Çetin kış şartlarına dayanıklıdır. Tatlı yapmak için kullanılır.

Kestane Kabağı: Sert kabuklu irice bir kabaktır. Pişince kabukları yumuşar, zar gibi soyulur. Yemeği de tatlısı da yapılır.

Bal Kabağı: Kestane kabağının başka cinsidir. Tatlısı yapılır. 40-50 kilo olanlarına da rastlanır.

Su Kabağı: İçi oyularak kap olarak kullanılır. Kabukları sert ve liflidir. 

Türk mutfağında Patlıcan Musakka olur da Kabak Musakka olmaz mı? Hem de nasıl güzel olur dedik ve bugün sizler için bu harika yemeği hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Kabak Musakka Malzemeleri

Kabak Musakka Yapılışı

Kabak Musakka Nasıl Yapılır?

Bir kaba 3 tane kabağı soyuyoruz yıkıyoruz ve halka halka doğruyoruz ve üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ döküp harmanlıyoruz ve yağlı kağıtlı fırın tepsisine dizerek 190 derecelik fırında kızartıyoruz.

Bir tavada 1 tane yemeklik doğranmış kuru soğan, 3 tane yeşil yemeklik doğranmış sivri biber, 1 tane yemeklik doğranmış kapya biberi yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 150 gram kıyma, yarım çay kaşığı karabiber, yarım tatlı kaşığı tuz ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. 1 avuç doğranmış maydanoz ekleyip karıştırıyoruz ve 1 tane domatesi de yemeklik doğrayıp ilave ediyoruz ve 5 dakika pişirdikten sonra 1 yemek kaşığı salça ekleyerek karıştırıyoruz. 1 çay bardağı su ilave edip bir taşım kaynatıyoruz.

Fırından aldığımız kabakları pilav tenceresine dizerek üzerine hazırladığımız kıymalı harcı döküyoruz. Üzerine çıkmayacak şekilde su koyup kısık ateşte pişiriyoruz. Afiyet olsun...