Kabaklı Makarna

Kabaklı Makarna Tarifi

Kabak sevmeyenlere bile ikram edebileceğiniz çok pratik ve lezzetli kabaklı makarna tarifine ne dersiniz?

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Meyvesi sebze olarak tüketilen, her yıl yeni baştan üretilen yıllık bir bitkidir Kabak. Binlerce yıl önce keşfedilmiş ve artık günümüzde hemen her çeşit tüketebildiğimiz, karoten alfa ve karoren beta zengini sebzelerden kendisi.

Çeşitlerine bakacak olursak, beyaz etli olana Sakız Kabağı denir. Siyah kabuklu olana ise Girit Kabağı. 20-30 cm kadar da uzunlukları olur. Bir diğer beyaz kabak, yine sakız kabağı cinsinden olan Asma Kabağı’dır. Yemek yapımında kullanılmaktadır. 6-8 cm çapında ve 70-80 cm uzunluğunda olur. Büyükçe, sert ve kalın kabuklu olanına Helvacı Kabağı denir. Zorlu kış şartlarına dayanıklıdır. Tatlı yapımında kullanılır. Oldukça iri ve sert kabuklu olan kabağa Kestane Kabağı denir. Pişince kabukları yumuşar zar gibi soyulur. İster yemek ister tatlı yapılabilmektedir. Kestane kabağının bir başka cinsi ise hepimizin bayılarak yediği Bal Kabağı’dır. 40-50 kilo olanlarına dahi rastlanmıştır. Tatlısı yapılır. Olsa da bir Kabak Tatlısı yesek değil mi? Neyse konumuza dönelim :) Kabak çeşitlerinde son olarak karşımıza Su Kabağı çıkmaktadır. Kabukları sert ve lifli olan bu kabağın içi oyularak kap olarak kullanılır.

Bugün sizlere enfes bir Kabaklı Makarna tarifi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kabaklı Makarna Tarifi İçin Malzemeler

  • Yarım paket çubuk makarna
  • 2 tane orta boy kabak
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tane (küçük) soğan
  • Yarım paket krema

Kabaklı Makarna Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tencerede çubuk makarnamızı haşlıyoruz ve süzüyoruz. Bir tavada yemeklik doğradığımız soğanı 3 yemek kaşığı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine kabuklarını soyup yıkadığımız  ve küp doğradığımız kabakları ekliyoruz ve karıştırıyoruz. 1 diş dövülmüş sarımsak, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiberi ilave ediyoruz. Beş dakika daha kavurup üzerine yarım paket kremayı koyup karıştırıyoruz ve ocaktan alıyoruz. Süzdüğümüz makarnaları bir servis tabağına alıyoruz ve hazırladığımız kabak soteyi üzerine döküyoruz. 1 avuç dereotunu da ince şekilde doğrayıp karıştırıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir