EKMEK TARİFLERİ

Kahvaltılık Kolay Ekmek Tarifi

Kahvaltınızda size eşlik edecek lezzetli mi lezzetli üstelik kolayca yapabileceğiniz ekmek tarifine ne dersiniz?

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Kahvaltılık Kolay Ekmek

Tarife Başlamadan Önce

Milattan Önce 500 yıllarında ticari fırınlar yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra ekmeğin kabarması için bazı karışımlar kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan ilki şıraya karıştırılmış darıdan yapılan ve uzunca bir süre saklanabilen bir karışımdır. Bir diğeri ise buğday kırması ile beyaz şıradan yoğurulan ve üç gün bekletilen ve daha sonrada maya olarak kullanılandı. Fırıncılar asırlarca ekmeği kabartmak için fermantasyona sadık kaldılar. Bir önceki hamurdan alınan hamurla mayalama işlemini sürdürdüler. Bugün halen bazı bölgelerde bu işleme rastlanmaktadır. Şehirlere doğru göç başlayınca da ev ekmeği yerini giderek fırın ekmeğine bıraktı. 1800’lü yılların sonunda Hollanda’da buğday temeline dayanan maya bulunmuş ve kullanılmaya başlanmıştır. Orta Asya ve diğer Avrupa ülkelerine ekmek Güneyden yayılmıştır. Avrupalılar ilk zamanlar buğdaydan önce çavdar gibi diğer tahıl ürünlerini kullanmışlardır. 

Günümüzde ise ekmek yapımında modern tekniklerin ortaya çıktığı ve makineleşmenin başladığı görülmektedir. Özellikle Amerika’da başlayan sanayileşme giderek gelişmiş ve diğer ülkeler de bunu izlemişlerdir. Öteki yandan da ekmeğin tadı ile ilgili farklılıklar yapılmaya ve halkın beğenisine sunulmaya başlanmıştır. Yurdumuzda ise dünyadaki bu gelişime 1975 senesinden sonra büyük önem verilmiştir. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, Eskişehir, İzmir, Bursa ve Antalya gibi illerde farklı farklı ekmek üretimi başlamış tüketiciye çeşitlilik sunulmuştur. 

Öğleden sonrası veya akşam üzeri saatlerinde nefis Yuvarlak Sandviç Ekmeği tarifimiz hayat kurtarıyor. O halde kahvaltı sofralarına leziz mi leziz, sağlıklı mı sağlıklı ev yapımı Kahvaltılık Kolay Ekmek tarifimiz olmasa mıydı? E haydi önlükler takılsın. Şimdiden ellerinize sağlık…

Kahvaltılık Kolay Ekmek Malzemeleri

Kahvaltılık Kolay Ekmek Yapılışı

Kahvaltılık Kolay Ekmek Nasıl Yapılır?

Bir kaba 2.5 su bardağı un koyuyoruz. Üzerine 1 tane yumurta, 1 paket kabartma tozu, 1 çay bardağı sıvı yağ, yarım tatlı kaşığı tuz, aldığı kadar su koyup yoğuruyoruz. Hamurdan elimize mandalina büyüklüğünde alıp yuvarlak şekiller yapıyoruz. Yağlı kağıtlı fırın tepsisine diziyoruz. 190 derecelik fırında pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Piştikten sonra üzerlerine fırça yardımıyla zeytinyağı sürüyoruz.